Befason Jean Clude Juncker: kush kujtojmë se jemi ne europianët!

98
0
epa06693900 European Commission President, Jean-Claude Juncker speaks to lawmakers during a plenary session at the Greek Parliament in Athens, Greece, 26 April 2018. Juncker is on an official visit to Athens. EPA-EFE/SIMELA PANTZARTZI

Rusia është një lojtar i rëndësishëm dhe pa të Europa nuk mund të ketë një axhendë sigurise, thotë presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, duke theksuar më tej se Bashkimi Europian dhe Rusia duhet të rivendosin kontakte dhe për të kapërcyer retorikën e Luftës së Ftohtë nga e kaluara.

“Ne duhet të mësojnë të flasin me rusët në mënyrë të barabartë duke u parë sy më sy”, tha Juncker në një intervistë me gazetën holandeze Trouw.

Kreu i KE-së thekson se miku i tij (presidenti Putin) në vitin 2014 ishte habitur nga deklarata e presidentit të atëhershëm amerikan Barak Obama se “Rusia është vetëm një fuqi rajonale”.

Presidenti i KE-së paralajmëroi gjithashtu se fuqia e Europës në skenën botërore zvogëlohet, ndërsa lojtarë të tjerë të fuqishëm në rritje.

“Ne, europianët, nganjëherë mendojmë se jemi mjeshtra në botë. Ne harrojmë se jemi pjesë e vogël dhe e dobët e universit. Ne jemi duke humbur fuqinë ekonomike. Ngadalë por me siguri, të biem nga 25 për qind të prodhimit botëror kombëtar bruto, në 18-16 për qind”, tha Juncker.

Po ashtu, sipas tij, edhe në aspektin demografik ai e paraqet Europën në anën e humbur.

“Ne ekzistojmë në kuptimin kulturor, por jo dominuese. Prandaj gjithmonë bëj thirrje për qëndrime më modeste. Ne duhet ta dëgjojmë pjesën tjetër të botës”, deklaroi diplomati i lartë i Brukselit. /tesheshi.com/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here