Belgjikë, gjobitet 65-vjeçari për islamofobinë

Mos i humb

India jep ‘Ok’, COVAXIN fillon të testohet në njerëz, ‘eksperimenti’ përfundon më 31 korrik

India ka miratuar kandidaten e parë për vaksinën ndaj koronavirusit dhe përgjatë korrikut do të eksperimentohet dhe testohet tek njerëzit.

Zyrtare: Polonia vendos lejimin e fluturimeve në Shqipëri

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë ka bëtë të ditur autoritetet polake kanë vendosur për lejimin e fluturimeve ndërkombëtare...

Boris Johnson: Koronavirusi ka shkaktuar katastrofë në Britaninë e Madhe

Rrit madhesinë e shkrimit Zvogëlo madhesinë e shkrimitKryeministri britanik, Boris Johnson, e përshkroi krizën e koronavirusit si “katastrofë” për Mbretërinë e Bashkuar,...

Pretendime të reja ndaj Kremlinit

Shtëpia e Bardhë por edhe Kremlini i kanë hedhur poshtë pretendimet mediatike se pala ruse ka pasur marrëveshje me grupet talibane për...

Një gjykatë belge ka gjobitur një burrë 65-vjeçar për shprehjet e tij të urrejtjes dhe raciste kundër muslimanëve në mediat sociale.

Sipas të përditshmes belge Le Soir, gjykata penale në qytetin Antwerp vendosi një dënim të kushtëzuar me burg prej 10 muajsh për 65-vjeçarin dhe e ngarkoi me një gjobë prej 800 eurove për shprehjen e urrejtjes në Twitter.

Përdoruesi i internetit 65-vjeçar, me nofkën Fidelio, u dënua për postimin me përmbajtje të dhunës eksplicite kundër muslimanëve, gjë që “e dëmton rendin shoqëror në Belgjikë bazuar në tolerancën dhe parimin e të drejtave të barabarta”.

Gjykata bëri të ditur se i dënuari është nga qyteti Antwerp dhe se ai nuk ka ndonjë dosje penale.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...