Belgjikë, grevë dhe protesta e të punësuarve në sektorin publik

Mos i humb

Si të fërgohen sa më mirë kungulleshat

Nuk ka kafjall më të mirë se kungulleshat e fërguara Nevojiten: – 1 kungulleshë e madhe;–...

Kosovë: ​Hapja e kufijve ajror dhe tokësor, do të vendoset në javën e ardhshme

Shefi i kabinetit në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Ambientit, Alban Zogaj ka deklaruar se në javën e parë të qershorit do vendosin...

Mickoski: Nuk i trembem zgjedhjeve, por jetëve të humbura, të fitojmë njëherë me COVID-19

Duket se zërat për zgjedhje të parakohshme janë shuar pas shifrave të fundit të cilat shënuan një kërcitje të kurbës së koronavirusit...

Basha: U ofrojmë pronarëve ekspertët tanë më të mirë për perfaqësim ligjor dhe hartimin e ligjit të ri të pronave

Në kuadër të finalizimit të alternativës qeverisëse të Partisë Demokratike, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, priti në një takim pune një...

Të punësuarit e sektorit publik në kryeqytetin e Belgjikës, Bruksel, kanë hyrë në grevë duke kërkuar rritjen e pagës.

Sindikata të ndryshme të cilat përfaqësojnë nëpunësit publik në Bruksel paralajmëruan se me grevën një ditëshe kërkojnë përmirësimin e kushteve të punës, pagave dhe pensionit.

Për shkak të grevës ka ardhur deri tek çrregullimi në punën e spitaleve shtetërore në rrethinën e Brukselit dhe shërbimet e ndryshme komunale.

Punonjësit, të cilët hynë në grevë, organizuan edhe protestë para ndërtesës së Qeverisë së Brukselit.

Përskaj shiut, në protestat u mblodhën rreth 1.500 persona, të cilët kritikuan politikat qeveritare të kursimit dhe kërkuan rritje të pagave prej 10 për qind.

Ata brohorisnin edhe slogane “Mjaft më”, “Rriten çmimet e gjithëçkaje, përveç pagës”.

Protestat kaluan në masa të larta sigurie ndërsa përfudnuan me një marsh para ndërtesës së Parlamentit Evropian.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Lista me ushqimet e përditshme që treten shpejt dhe mbajnë trupin në formë

Humbja e peshës së tepërt mund të kthehet në një sfidë të vërtetë nëse nuk kujdeseni rreptësisht për ushqimet tuaja. Në shumë...

Nuk ka asnjë sekondë për humbje: Duhet menjëherë të veproni kështu nëse fëmija fillon të ngufatet!

Lodrat e imëta apo objektet të cilat vogëlushët i fusin në gojë janë shkaktare madje për vdekjen e një të tretës së...

Xiaomi Mi CC 10 vjen me një zmadhim optik 12x

Sipas informatave të reja, telefoni i mençur i radhës nga Xiaomi do të bëjë përshtypje me kamerën e tij.

Gjuha shqipe, një ndër gjuhët më të vështira për t’u mësuar nga të huajt

Përvetësimi i gjuhës shqipe është mjaft i vështirë dhe kërkon një sforcim të madh për ta mësuar. Ky është...

ISLAMI DHE MBROJTJA NGA SËMUNDJET

Dr. Amel Kurtishi Islami është një fe që e konsideron dhe e vlerëson shëndetin...