Berna, në krye të listës, kryeqyteti më pak stresues

Mos i humb

“Shqiponjat”, FNSH-ja dhe RENEA aksion në gjithë Shqipërinë/ Arrestohen 20 persona në 24 orët e fundit, 4 në kërkim

Vijon në të gjithë vendin zbatimi i planit operacional ku janë angazhuar të gjitha Drejtoritë Vendore të Policisë, forca e posaçme “Shqiponjat”,...

Forcat “Shigjeta” arrestojnë tre të rinj, njëri prej tyre mbante në çantë…

Forca e posaçme “Shigjetat” ka arrestuar tre të rinj që janë kapur me disa doza lëndë narkotike, si dhe ka sekuestruar një...

Ja gjërat që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni një lugë qiqra çdo ditë

Qiqrat janë burim i pasur i fibrave, përmbajnë karbohidrate, yndyrna të shëndetshme dhe shumë vitamania e minerale të tjera.

Arrestohet pedagogu i Universitetit të Korçës, iu merrte para studentëve për provimet

Policia ka arrestuar një pedagog të Universitetit të Korçës, nën akuzat për korrupsion. Gazetarja raporton se në pranga ka...

Nëse po e kërkoni një vend pa stres, atëhere mund të dëshironi të merrni parasysh ta vendosni Bernën në krye të listës suaj. Një studim i ri i hodhi një vështrim jetës, mjedisit, financave dhe shëndetit në 33 kryeqytete të vendeve të OECD-së dhe renditën Bernën si kryeqytetin më pak stresues.

Ndërmarrësi gjerman i hipotekave Baufi24 ka analizuar 33 kryeqytete botërore bazuar në katër kategori (jeta e qytetit, mjedisi, financat dhe shëndetësia), duke i renditur ato nga më së paku në stresuese.

Ndotja e ajrit, orët e diellit, niveli i papunësisë, dendësia e popullsisë, janë faktorë më shumë që mund të rrisin ose të lehtësojnë barrën e jetës së përditshme urbane. Një studim nga ndërmjetësi gjerman i hipotekave Baufi24 ka analizuar drejtuesit mjedisorë dhe financiarë të stresit, si dhe aspektet personale dhe sociale, për të identifikuar se cilat popullata urbane janë më të ekspozuara ndaj stresit.

Banorët e qytetit zviceran të Bernës duket se po jetojnë jetën më pak stresuese, e ndjekur nga banorët e Oslo, Luksemburg, Stokholm dhe Madrid. Në anën tjetër të shkallës është Santiago, Kili, për shkak të cilësisë së dobët të ajrit dhe dendësisë së lartë të popullsisë. Të përfshira në analizë janë 33 qytete kryeqytetase të vendeve të OECD.

Kategoria “jeta e qytetit” heton aspekte të tilla si shpenzimet e qirasë, bllokimet e trafikut dhe aksidentet, dendësia e popullsisë dhe orari i punës. Më në fund, studimi eksploron metrikë të lidhura me shëndetin si jetëgjatësia, shpenzimet shëndetësore, depresioni dhe shkalla e vetëvrasjeve, si dhe numri i mjekëve. Në botën pas pandemisë, disponueshmëria e mjekëve dhe cilësia e përgjithshme e kujdesit mjekësor ka të ngjarë të luajë një rol vendimtar kur zgjidhni se cilin qytet ta thërrasë në shtëpi. Berna shënon veçanërisht mirë në kategorinë e shëndetit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Samsung Galaxy A72 vjen me 5 kamera

Telefoni inteligjent i mesëm do të marrë një tele-kamerë shtesë me zmadhim optik 3x. Samsung supozohet të instalojë një...

Bruksel, punonjësit e transportit publik në grevë

Në Bruksel ka filluar greva njëditore e punonjësve të transportit publik (AA). Greva ka ndikuar negativisht ndaj qytetarëve që...

Tensioni i ashpër Greqi-Turqi, Pompeo takime me zyrtarët e lartë në Selanik: Çështjet e kufijve detarë duhen zgjidhur …

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, zhvilloi të hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias në një kohë tensionesh mes...

Maqedonia e Veriut drejt hapjes së kufijve pa kushte, pritet vendimi nga qeveria

Maqedonia e Veriut pritet të hapë kufijtë e saj pa tampon të detyrueshëm. Me rënien e rasteve të COVID-19 ditët e fundit,...

Studimi: Si ndikojnë kafshët në shëndetin e njeriut

Kafshët mund të kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit. Një studim i ri i kryer nga Universiteti i Leeds në bashkëpunim me Western...