Bërnabiç tregon sa milionë në muaj humbë Serbia nga taksa 100 për qind

77
0

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç, ka thënë se homologu i saj shqiptar, Edi Rama, ka dhënë deklarata të pavërteta për Serbinë.

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç sot ka thënë se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka dhënë deklarata të pavërteta kur ka thënë se Serbia kishte shkelur marrëveshjen e CEFTA-s dhe se për këtë ishte ankuar edhe Kosova.

Siç shkruan “Tanjug”, Bërnabiq po ashtu ka theksuar sipas Ramës, për shkak të kësaj edhe Kosova ka marrë vendimin për vendosjen e taksës prej 100 për qind për mallrat serbe.

Këto deklarata sipas Bërnabiqit, i përkasin shekullit të 19-të dhe jo shekullit të 21-të dhe se siç u shpreh ajo, Kosova po bën politikën e shekullit të 19-të.

Tutje Bërnabiç ka kërkuar nga Kosova që të shpjegoj arsyet përse e ka vendosur këtë taksë, pasi që sipas saj, deri më tani kanë dhënë shumë justifikime por nuk kanë treguar arsyen e vërtetë të vendosjes së taksës për mallrat e Serbisë, transmeton lajmi.net. Sipas kryeministres serbe, për shkak të vendosjes së taksës nga autoritetet kosovare, Serbia humb rreth 42 milionë euro në muaj.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here