Berset: Ende heret për zbutje të masave, Zvicra nuk është si Austria

Mos i humb

Kanella më efekive kundër dhimbjeve

Disponueshmëria e informacionit ka bërë të mundur që njerëzit të edukohen rreth temave të ndryshme shumë më shpejtë dhe shumë më lehtë

Zvarritja e bypassit të Fierit, Balluku shkel sërish afatin

Vepra më e madhe infrastrukturore në vend bypassi i Fierit duhet të sillte reduktimin e distancës për në jug të vendit si...

Hoti konfirmon se cilët do të jenë ministrat nga LDK

LDK sapo ka përfunduar mbledhjen e Kryesisë së saj në të cilën është vendosur se kush do të jenë ministrat në Qeverinë...

Lëngu i bamjes kundër diabetit, kolesterolit dhe sëmundjeve të veshkave

Në mjekësinë popullore, lëngu i bamjes dhe vetë kjo perime konsiderohet jetësore kundër një sërë sëmundjesh. Ky lëng është veçanërisht efikas në...

Sipas ministrit Berset, Austria ka përgjysmë më pak infeksione se sa Zvicra. Deri më 16 prill Këshilli Federal pritet të vendosë për hapat e mëtejshëm

Ministri Federal i Shëndetësisë, Alain Berset, në kuadrin e aktiviteteve të tij në lidhje me pandeminë e koronavirisit, sot ka qëndruar për vizitë në Kantonin Valis, ku është informuar për situatën në vend.

Ai është treguar  “i mahnitur” për faktin se “sa shpejt autoritetet kantonale i janë përshtatur situatës së veçantë dhe se si i kishin zotëruar sfidat.

Spitalet janë të përgatitur mirë dhe deri më tani situata ka qenë nën kontroll – ashtu si dhe në të gjithë Zvicrën – ka thënë Berset.

Ndërkaq, i pyetur për lehtësimin e mundshëm të masave ndaj koronavirusit, veçanërisht lidhur me vendimin e Austrisë për të zbutur masat – Ministri i Shëndetësisë tha që Këshilli Federal po shikon vetëm “situatën epidemiologjike” në Zvicër.

Sipas Berset, Austria ka përgjysmë më pak numër raste shtë konfirmuara të infeksioneve sesa Zvicra. Prandaj, secili vend duhet të përcaktojë në mënyrë të pavarur hapat që do të ndërmarrë.

Ai ka thënë se ende nuk është arritur piku dhe se nevojitet ende sakrificë nga të gjithë për të mundur këtë sfidë.
Sipas ministrit Berset, deri më 16 prill Këshilli Federal pritet të vendosë për hapat e mëtejshëm.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Operacioni Itali-Shqipëri, Policia e Shtetit: Kapen në Shkodër e Cërrik 2 anëtarët e grupit kriminal të trafikantëve të kokainës

Policia e Shtetit ka finalizuar një operacion ndërkombëtar duke arrestuar dy persona, pjesë e një grupit trafikantësh kokaine në Shkodër e Cërrik.

Shqipëria : Konfirmohen 13 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 13 persona, duke e çuar në 1197...

Ethet në trup, ja çfarë tregojnë për shëndetin

Ethet na pushtojnë herë pas here në momente krejt të papritura. Ato mund të shfaqen edhe kur njeriu ka temperaturë por jo...

Izolohet sërish Maqedonia e Veriut, nga sot qytetet e mëdha në karantinë

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka vendosur të rikthejë në karantinë disa prej qyteteve më të mëdha në vend, për shkak të...

Turqia presion Greqisë dhe BE-së me mbi 6 mijë emigrantë

Alarm në kufirin greko-turk në Evro ku thuhet se janë mbledhur përsëri në pjesën turke mbi 6000 emigrantë. Informacione nga media lokale...