BISHZ takim me kryesinë e UBISHZ, projektohet bashkimi i tyre

Mos i humb

Një shtetas i Malit të Zi infektohet nga koronavirusi

Një shtetas i Malit të Zi, i cili ndodhet në anijen "Diamond Princess" në portin japonez Jokahoma, është prekur nga koronavirusi, njoftoi...

Reporterja e PE për Shqipërinë thirrje politikës shqiptare: Dialogoni. Zgjedhje të parakohshme? Vendimi i takon partive

Reporterja e Parlamentit Europian për Shqipërinë, Isabel Santos ka dhënë një mesazh të qartë për klasën politike në vend, që në sajë...

AirPods Pro Lite, kufjet me çmim të lirë nga Apple, mund të lansohen në mes të vitit

Analisti i njohur Ming-Chi Kuo, parashikoi kohët e fundit që Apple ka rreshtuar një iPhone të ri të lirë, modelin e ri...

Kroaci, rasti i parë i koronavirusit konfirmohet në Zagreb

Rasti i parë i koronavirusit në vend u konfirmua nga kryeministri kroat, Andrej Plenkoviç, i cili mbajti një konferencë të jashtëzakonshme shtypi...

Në qytetin e Oltenit janë hedhur bazat drejt bashkimit të dy organizatave islame shqiptare që veprojnë në Zvicër, Bashkësisë Islame Shqiptare në Zvicër dhe Unionit të Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër.

Kryesitë e këtyre dy insticione kanë zhvilluar një takim me qëllimin bashkëbisedimin dhe vazhdimin e procedurave të mëtejshme deri në bashkimin e tyre.

Vlen të theksohet se ky është edhe takimi i parë zyrtarë ndërmjet dy kryesive të Unionit të Bashkësive Islame Shqiptare dhe të Bashkësisë Islame Shqiptare që veprojnë në Zvicër, pas takimit të zhvilluar disa muaj më parë ndërmjet përfaqësuesve të tyre.

BISHZ dhe UBISHZ përfaqësojnë në Zvicër rreth 60 xhami shqiptare dhe bashkimi i tyre do të ndikonte në rritjen e përfaqësimit të komunitetit Islam shqiptar në Zvicër.

Njoftimi:

“Takim me Kryesinë e Unionit te Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër. Mbrëmë në qytetin e Oltenit patëm kënaqësi të takojmë kryesinë e Unionit të Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër (UBISHZ), me të cilën, në një atmosferë vëllazërore dhe miqësore, biseduam rreth procedurave të mëtutjeshme për të arritur deri te bashkimi i dy organizatave tona islame shqiptare që veprojnë në Zvicër. Njëherit ky është edhe takimi i parë zyrtarë ndërmjet dy kryesive të Unionit të Bashkësive Islame Shqiptare dhe të Bashkësisë Islame Shqiptare që veprojnë në Zvicër, organizata këto të cilat përfaqësojnë, të dy së bashku, rreth 60 xhami shqiptare. Lutemi që kjo nismë të jetë me një përfundim të mirë dhe të gjej përkrahjen e duhur nga të gjitha palët.”

/Rtv Islam/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Arrat mund ta përmirësojnë kujtesën

Ngrënia e arrave mund ta përmirësojë performancën në testet e funksioneve kognitive, duke i përfshirë testet për kujtesën, përqendrimin dhe shpejtësinë e...

Një truk i cili ju garanton krepa më të buta

Falë këtij truku, gjithmonë do të gatuani krepa të shijshme! Nga receta standarde dallohet vetëm në mënyrën e shtimit...

LG V60 ThinQ 5G lansohet zyrtarisht me ekran të dyfishtë

LG kanë qenë të qëndrueshëm në shtytjen e aksesorit Dual Screen për mjaft kohë, pasi prodhuesi Korean nuk ka ende pajisje të...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike: Në Kosovë nuk ka koronavirus

Nga data tetë e këtij muaji deri më sot, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën rRT-PCR, janë testuar gjithsej...

Thaçi takohet me Pompeon, ja çfarë u bisedua

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur në Departamentin Amerikan nga Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo. Thaci ka treguar...