BMW vazhdon elektrifikimin, mbërrin vetura e re

Mos i humb

Merr flakë një anije peshkimi në Durrës, shpëtohen tre marinarët

Peshkarexha ”Angelo” është përfshirë nga flakët teksa kishte dalë për gjueti. Ajo ndodhej rreth 11 milje larg bregut të...

Covid në Britaninë e Madhe lulëzon skllavërinë moderne, viktimat nga Ballkani dhe Europa Lindore

Nga abuzimi në botën e punës deri tek shfrytëzimi seksual. Skllavëria moderne është një industri e lulëzuar e krimit në Mbretërinë e...

Basha: Kushdo që minon garancitë për standartet zgjedhore nuk do zgjedhje demokratike

Kreu i PD në një status në twitter thekson se “PD dhe Opozita e Bashkuar janë të vendosur për kontributin tonë për...

OKB dërgon 112 maune me ndihma humanitare në Idlib

Maunet që transportonin ndihma të OKB-së kaluan vendkalimin kufitar Cilvegoz, në qarkun Reyhanli, në qytetin turk Hatay. Autoritetet konfirmuan...

BMW ka lansuar X3 xDrive30e, i cili përveç motorit dylitërsh benzinë, ka edhe motor elektrik.

Hibridi më i ri plug-in i BMW-së fuqinë e merr nga një turbo-benzinë 2.0 litra me 4 cilindra që sigurojnë 184 kuaj fuqi, të cilit i ndihmon një motor elektrik me 109 kuaj fuqi, transmeton lajmi.net.

Kapaciteti hibrid shoqërohet me një automatik prej 8-shpejtësive, me një prodhim të sistemit të kombinuar në total prej 292 kuaj fuqi.

Motori me të gjitha boshtet nga 0 deri në 100 km/orë arrin për 6.1 sekonda.

BMW X3 xDrive30e e re është në gjendje të përshpejtojë 210 km/orë, por gjithashtu të tërheqë edhe një rimorkio me një masë deri në 2,000 kg.

Energjia elektrike e nevojshme për të filluar motorin elektrik ruhet në një bateri litium-jon, e cila ngarkohet në instalimet elektrike në shtëpi për rreth 6 orë.

BMW është mburrur se paketa e “zgjuar” e baterisë e ka mbajtur vëllimin e bagazhit të pandryshuar nga X3 e rregullt në 450 litra.

BMW X3 xDrive30e mund të drejtohet vetëm në energji elektrike, me autonomi 51-55 km para se të shkarkojë baterinë dhe të kalojë në benzinë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Turqia neutralizoi 78 terroristë në maj

Zëvendësministri i Brendshëm, Ismail Catakli gjatë konferencës mujore për media tha se terroristët e neutralizuar përfshijnë 4 terroristë nga lista e të...

Maqedonia e Veriut regjistron 2 viktima dhe 120 të infektuar nga Covid-19

Maqedonia e Veriut ka regjistruar shifra rekorde të personave të infektuar me koronavirus, që nga fillimi i pandemisë. Ditën e enjte janë...

Italia pret reciprocitet nga BE në rihapjen e kufijve

Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij francez, Jean-Yves Le Drian, Di Maio tha se bashkëpunimi midis...

Bill Gates: Vaksina kundër Covid të shpërndahet në bazë globale

Miliarderi amerikan, Bill Gates ka bërë bërë thirrje që secila vaksinë e zbuluar në të ardhmen kundër koronavirusit, të shpërndahet “në bazë...

Erdoğan takohet me kryeministrin e Libisë, Sarraj

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan takoi kryeministrin e Libisë, Fayez al-Sarraj. Takimi që...