Borrell: Duhet t’i japim fund prirjes negative në marrëdhëniet me Turqinë

Mos i humb

KUNDËRZBULIMI AMERIKAN: RUSIA, KINA, IRANI PO PËRPIQEN TË INFLUENCOJNË ZGJEDHJET

Drejtori amerikan i kundërzbulimit ka shprehur shqetësim për ndërhyrje nga Kina, Rusia dhe Irani në zgjedhjet e 2020. Zbulimi...

Koronavirusi shkakton 3 të vdekur në 24 orët e fundit në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 463 mostra të marra...

Shqipëri : Janë regjistruar 141 raste të reja me covid-19 dhe 3 humbje jete në 24 orët e fundit.

Janë 141 raste të reja me COVID-19 dhe 3 pacientë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit. Kështu bëri të ditur...

Apeli i Posacëm s’ndryshon masën për 2 komisionerët e Durrësit

Apeli i Posacëm rrëzon kërkesën e komisionerëve Ramiz Tuda dhe Bujar Sula për ndryshim mase. Dy komisionerët ndodhen në...

Borrell mbajti një fjalim në sesionin “Stabiliteti dhe Siguria në Detin Mesdhe: Roli negativ i Turqisë” të Partisë Popullore Evropiane (EPP) në Asamblenë e Përgjithshme të Parlamentit Evropian (PE).

Ai rikujtoi se pas vizitave në Greqi dhe Administratës Greke të Qipros Jugore ka vizituar edhe Turqinë, duke shtuar se “Sigurimi i stabilitetit dhe sigurisë në Detin Mesdhe kërkon angazhim kolektiv”.

Borrell vuri në dukje se përleshjet që vazhdojnë në Libi dhe Siri si dhe zhvillimet në rajon drejtëpërdrejt ndikojnë interesin dhe sigurinë e BE-së.

– “Nuk mund të injorojmë interesat tona të përbashkëta me Turqinë

“Edhe Turqia është një ndër aktorët në rajon që ndikohet dhe është aktive nga situata në Siri dhe Libi” tha Borrell.

Kryediplomati evropian tërhoqi vëmendjen në mospajtimin në lidhje me çështje të ndryshme përfshirë operacionin “Burimi i Paqes” me Turqinë. “Por nuk mund të injorojmë interesat tona të përbashkëta. Turqia tregoi bujari dhe solidaritet të madh ndaj më shumë se 3,5 milionë refugjatë sirianë”, theksoi Borrell.

“Turqia shfaq një qëndrim agresiv në Detin Mesdhe”, deklaroi ai, duke nënvizuar se nga ana tjetër duhet të punohet me Turqinë për arritjen e zgjidhjes politike në Siri dhe Libi.

“Turqisë i dhamë mesazh të hapur se jemi kundër aktiviteteve të saj në Mesdheun Lindor. Jemi të vendosur në mbrojtjen e vlerave tona, kufijtë dhe të drejtat e sovranitetit të vendeve tona anëtare”, theksoi Borrell.

“Turqia është një partner i rëndësishëm, vend anëtar dhe aleati ynë i NATO-s. Duhet t’i japim fund prirjes negative në marrëdhëniet tona dhe ta ndryshojmë”, vazhdoi ai më tutje.

– “Turqia duhet të jetë në pajtueshmëri me legjislacionin e BE-së”

Nga ana tjetër, raportuesi i PE-së për Turqinë, Nacho Sanchez Amor, tërhoqi vëmendjen se marrëdhëniet Turqi dhe BE kalojnë nga një periudhë të vështirë.

Sanchez tha se ekziston mungesa e besimit që ndikon në bazën e marrëdhënieve midis palëve.

“Duhet të veprojmë në solidaritet me Greqinë dhe Qipron” u shpreh Sanchez duke shtuar se Turqia duhet të jetë në pajtueshmëri me legjislacionin e BE-së.

Ndërsa kryetari i grupit të EPP, Manfred Weber, duke theksuar se sesionin e kanë organizuar për shkak se ndjejnë shqetësim nga aktivitetet e Turqisë, problemet mes Turqisë me Greqinë dhe Administratës Greke të Qipros Jugore nuk janë bilaterale por përfshijnë gjithë BE-në.

“Jemi të gatshëm për partneritet me Turqinë por jemi gjithashtu të rishikojmë partneritet tona aktuale. Mendoj se është gabim zhvillimi i bisedimeve të anëtarësimit me Turqinë”, tha Weber.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, rreth 47000 raste të reja/ Alarm në Argjentinë e Australi

Në 24 orët e fundit, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë regjistruar 46808 raste të reja të koronavirusit dhe 1074 viktima.

Belgjika, me rekomandime për të mos udhëtuar në shumë kantone zvicerane

Belgjika së fundmi ka zgjeruar rekomandimin për të mos udhëtuar – dhe për të bërë testin e koronavirusit gjatë kthimit – në...

Nëntë ditë izolim për shkak të COVID-19, këshilltari tregon për gjendjen e Kryeministrit Hoti: Pak kollë e lodhje

Prej nëntë ditësh, Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti gjendet në izolim, pasi ka rezultuar pozitiv për COVID-19. Për gjendjen shëndetësore të Hotit,...

Greqi- Turqi! Marina greke qëllon drejt jahtit turk, plagosen tre persona

Situata mes Greqisë dhe Turqisë duket se po tensionohet çdo ditë e më shumë! Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e...

Zvicra dhuron 4 milionë CHF për të mbështetur libanezët në Bejrut

Zvicra ka premtuar të paktën 4 milionë CHF (4,4 milionë dollarë) në ndihmë të drejtpërdrejtë për popullatën libaneze pas një shpërthimi në...