Botën do ta shpëtojë nga infeksioni katër vaksina në zhvillim

Mos i humb

Ushtrisë së Kosovës iu shtua një kontingjent prej 42 automjetesh ushtarake

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka bërë të ditur se Ushtrisë së Kosovës nga dje i janë shtuar një kontingjent prej 42...

Vaksina për Covid-19 mund të jetë e disponueshme në vitin 2021

Në Shtetet e Bashkuara numri i vdekjeve nga Covid-19 ka arritur në mbi 150,000, ndërsa në disa zona të vendit vazhdojnë të...

Ekonomia gjermane paralajmëron pasoja të paparashikueshme: Vala e dytë e virusit do të ishte rrënim!

Mbyllja rishtas e ekonomisë do të ishte më e dëmshme, se vala e parë e virusit. Ekonomia gjermane paralajmëron nga pasoja të...

Republika Çeke regjistron më shumë se 16 mijë infeksione Covid

Rastet e Covid-19 në Republikën Ceke kanë tejkaluar 16,000 ndërsa vazhdon përhapja e pandemisë. Vendi i Europës qendrore me...

Bashkësia shkencore botërore po bën përpjekje titanike për të krijuar vaksinën anticovid. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, janë 160 kompani bioteknike framaceutike që po merren me antidodin, AstraZeneca (kompani suedeze nga e cila Italia ka prenotuar 400 milion doza vaksine së bashku me vendet e tjera të Europës), Kompania Moderna, BioNTech / Pfizer (marrëveshje industriale SHBA-Gjermani) dhe CanSino (kompani kineze). Gjithashtu dje Rusia deklaroi se Instituti i Kërkimeve Gamaleya, do të ketë gati në muajin gusht vaksinën e shumëpritur.

Globalisht 25 ekipe kërkimore janë në fazën e zhvillimit klinik, ai në të cilin vaksina administrohet tek njerëzit. Kërkimet më të avancuara, sapo kanë hyrë ose janë duke hyrë në fazën 3, e cila shërben për të demonstruar efektivitetin dhe zgjasin disa muaj, megjithëse dy prej tyre kanë deklaruar se përfundojnë në fund të shtatorit.

Cilat janë ndryshimet midis vaksinave më të avancuara?

Vaksina e Moderna, si ajo e BioNTech / Pfizer, bazohet në ARN e cila përmban gjenin e proteinave pikante të virusit. Në vend të kësaj përqendrohet Universiteti i Oksfordit vektorët viralë që nuk përsërisin infektimin. Eshtë e njëjta procedurë e zgjedhur edhe nga kompania kineze CanSino dhe Instituti Gamaleya në Moskë, të cilat sidoqoftë përdorin adenovirus njerëzor. Nga të dhënat e publikuara në studimet preklinike tek kafshët, është vërejtur se vaksina Moderna është në gjendje të parandalojë infeksionin në majmunet, ndërsa ajo e Oksfordit nuk parandalon infeksionin, por vetëm sëmundjen që pason.

Presidenti i Kompanisë Bioteknike Italiane ‘Irbm’, e cila në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit po zhvillojnë antidodin kundër koronavirusit, ka deklaruar se vaksina do të gjendet në farmaci në muajin janar dhe do të kushtojë 2-3 euro. Numri një kompanisë tha se faza tre dhe e fundit e testimit të vaksinës do të përfundojë në fund të shtatorit. Me pak fjalë, dy muaj para mbylljes së vitit, për t’i dhënë dritën jeshile ciklit të prodhimit dhe, natyrisht, marketingut në shkallë të gjerë.

Piero Di Lorenzo u shpreh se ‘meqenëse jemi në prani të një pandemie të tmerrshme, agjencitë rregullatore do të shkurtojnë kohërat burokratike dhe do ta japin autorizimin për nisjen e prodhimit sa më shpejtë të jetë e mundur

Me pak fjalë, duke filluar nga muaji janar vaksina do të gjendet në farmaci…

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Dërgesa të reja të armëve vijnë për forcat e Haftarit

Gjeneral Abdulhadi Dirah, zëdhënësi i njësisë së përbashkët të operacioneve Sirte-Jufra të ushtrisë libiane, tha se duke mbajtur municion ushtarak, aeroplanët e...

Ministri i punëve të brendshme të Indisë pozitiv në COVID-19

Ministri i punëve të brendshme të Indisë, Amit Shah, tha sot se ka rezultuar pozitiv në testin për koronavirusin e ri (COVID-19)...

Libi, 55 migrantë të parregullt ndalohen në bregdetin e Mesdheut

Të paktën 55 migrantë të parregullt të kombësive të ndryshme janë ndaluar në bregdetin e Detit Mesdhe të Libisë, njoftoi sot Ministria...

Pandemia detyron Kaliforninë të lirojë 8 mijë të burgosur

Për shkak të rritjes së rasteve të reja me COVID-19, kryetari i bashkisë së Los Anxhelosit Eric Garcetti njoftoi se mund të...

Itali/ Tetë humbje jete dhe 239 raste të reja në 24 orë

Italia ka regjistruar 239 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit, ndërsa tetë persona kanë humbur jetën, një shifër...