Brexit, pro dhe kundër planit të Theresa May

Mos i humb

Merr 48% të votave, Joe Biden fiton debatin e parë presidencial në SHBA

Sot u zhvillua debati i parë presidencial në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku sipas sondazheve të zhvilluara nga CBS News, fitues...

Spanjë/ Vendosen masa të reja kufizuese për 1 milion banorë në Madrid

Duke filluar nga dita e hënë, Madridi do të kufizojë disa nga liritë e lëvizjes në përpjekje për të frnuar përhapjen e...

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 45-vjeçari nga Durrësi

Tiranë- Një 45-vjeçar është vënë në prangat e policisë për shkak se akuzohet se ka transportuar 17 emigrantë të paligjshëm, të cilëve...

Arrestohet kryetari i OVL-UÇK-së Hysni Gucati

Nënkryetari i OVL-UÇK, Nasim Haradinaj ka treguar se është arrestuar kryetari i kësaj organizate, Hysni Gucati. Arrestimi ndodhi gjatë...

Me një fushatë të re, kundërshtarët e kryeministres britanike Theresa May tentojnë ta dobësojnë pozitën e saj. May nuk përjashton mundësinë e zgjedhjeve. Ndërsa laburistët kërkojnë referendum tjetër.

Në qytetin veriperëndimor britanik Bolton, një nga qendrat e kritikëve të Bashkimit Evropian, është krijuar një lëvizje mbipartiake për mbështetjen e Brexitit – “Save Brexit Campaign”. Në krye të kësaj fushate janë ish-ministri për Brexit David Davis nga radhët e konservatorëve, deputetja e laburistëve Kate Hoey dhe populisti i djathtë Nigel Farage.

“Ne nuk kemi votuar për një varg të marrëveshjeve”, tha Farage, ish-kryetar i partisë skeptike ndaj BE, Ukip, para rreth 1000 simpatizantëve të mbledhur. “Kjo ishte një votë e rikthimit të vendit tonë në duart tona, nxjerrjes dhe përcaktimit të ligjeve tona, për kontrollin e kufirit të jashtëm, si dhe për pavarësinë e vendit tonë.”

Kundërshtimet e May
Davis ka qenë në verën e kaluar një prej kundërshtarëve të ideve të kryeministres Theresa May dhe për këtë shkak ka dhënë dorëheqje nga posti i tij. Ai nuk ishte dakord që Britania e Madhe pas marsit të vitit 2019 të vazhdojë me marrëdhëniet e deritanishme me Bashkimin Evropian. Kryeministrja May mendon se nuk ka ndonjë alternativë më të mirë se plani i ashtuquajtur “Chequers-Plan”, të cilin e ka paraqitur në korrik dhe për të cilin ajo mendon se është baza më e mirë për dalje nga BE dhe për rapotet e ardhshme me BE.

May mendon se mes Britanisë së Madhe dhe BE duhet të ketë një zonë të lirë tregtie, se standardet e BE duhet të rishikohen dhe se duhet të ketë marrëveshje të veçanta për mallra dhe dogana. Brukseli ka frikë se kjo do të rezultonte me qasjen e sërishme britanike në tregun e brendshëm në BE. Gjithnjë e më shumë po flitet për qëllimet e Britanisë së Madhe dhe Theresa May do që të marrë vetëm gjërat më të mira për vete, ndërkohë që do të heqë dorë nga obligimet. Pyetja kryesore në negociatat e Brexitit është se si do të organizohen kontrollet kufitare mes Irlandës së Veriut dhe Irlandës, e cila do të mbetet anëtare e Bashkimit Evropian.

Zgjedhje të reja në vjeshtë?
Kryeministrja May ka kërcënuar se në rast se nuk mbështeten idetë e saj, në Britani të Madhe do të organizohen në vjeshtë zgjedhje të parakohshme. Kërcënime ka edhe nga pala kundërshtare në Londër. Nëse May nuk paraqet planet konkrete për dalje nga BE, deri të hënën, është e mundur që anëtarë të tjerë të kabinetit qeveritar të largohen nga kabineti, si ministrja e punës Esther McVey apo ministrja e Zhvillimit Penny Mordaunt, shkruan gazeta “Telegraph”, por pa bërë publike burimet e këtyre informacioneve.

Ndërsa gazeta “Sunday Times” shkruan se May ndërkohë po e mendon seriozisht edhe mundësinë e zgjedhjeve ë reja në Britani të Madhe. Ajo ka kërkuar nga këshilltarët e saj që të merren me këtë çështje, me shpresë se do të rifitojë mbështetjen në zgjedhje.

Laburistët po pozicionohen
Brexit ishte në qendër të vëmendjes edhe tek partia laburiste, e cila këtë të dielë mbajti konsultime në kongresin partiak. Në takimin e Liverpoolit u mblodhën rreth 13.000 delegatë të kësaj partie opozitare. Krahu evropian i laburistëve kërkon një referendum të ri për Brexitin. Kërkesa të ngjashme ka pasur edhe më parë./Top Channel/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rrjedhin gjitha detajet e Google Pixel 5, pak para lansimit!

Google ka vendosur të mbajë një ngjarje më vonë sot gjatë ditës, ku kompania do të zbulojë zyrtarisht modelin e ri të...

Rusi, 169 viktima dhe mbi 8.900 raste të reja me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.185.231 ndërsa bilanci i viktimave në 20.891.

Macron telefonon Putinin: Duhet një armëpushim i plotë mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe homologu i tij francez, Emmanuel Macron, bënë thirrje për armëpushim midis forcave të Azerbajxhanit dhe atyre...

Ukrainë, 5 të vdekur gjatë zjarreve pyjore

Gjatë zjarreve pyjore në Lugansk, në lindje të Ukrainës, për vdekje kanë pësuar pesë persona. Në njoftimin e Ministrisë...

Sinjalet e Fshehura Që Tregojnë se i Keni Enët e Gjakut të Bllokuara

Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen. Në gjendjen e tyre normale, arteriet janë elastike...