Britani/ Test 90 minutësh, do të shpërndahet në shtëpitë e kujdesit

Mos i humb

Megan ne politikë…/ Trump: Nuk jam fans i saj, i uroj shumë fat princit Harry

Pasi është çliruar nga titujt mbretërorë, ka kthyer sytë nga politika. E vendosur tani në SHBA, Meghan Markle hedh pas shpine kurorën...

VV-ja i vlerëson shumë të dëmshme 100 ditët e Qeverisë, fton Hotin për raportim në Kuvend

Lëvizja Vetëvendosje i ka vlerësuar si shumë të dëmshme 100 ditët e para të qeverisë Hoti. Përmes një komunikate...

Indonezi, 20 të lënduar gjatë përmbytjeve

Reshjet e dendura të shiut në Indonezi kanë shkaktuar përmbytje në shumë pjesë të këtij vendi, ndërsa si pasojë e motit të...

Tërmeti i dëmtoi pallatin ku banonte, qytetarja në Kombinat denoncon: E vlerësuan se duhet shembur, 9 muaj asgjë konkrete

Konstandina Konini banonte në një pallat në Kombinat derisa tërmeti i 26 nëntorit përfshiu edhe banesën e saj duke ia dëmtuar në...

Një test i ri 90 minutësh që mund të pikasë koronavirusin dhe gripin do të shpërndahet në shtëpitë e kujdesit për të moshuarit dhe laboratorë, në Britaninë e Madhe, nga java e ardhshme.

Tamponi i shpejtë dhe testi i ADN mund të ndihmojë dallimin mes covid 19 dhe sëmundjeve të tjera sezonale. Sekretari britanik për shëndetësinë tha se kjo do të jepte rezultate shumë të mirë përgjatë dimrit.

Aktualisht, tre të katërtat e rezultateve të testeve jepen brenda 24 orësh dhe një e katërta mund të kërkojnë deri në dy ditë. Lajmi vjen në një kohë kur qeveria shtyu një objektiv të korrikut për të testuar rregullisht stafin e shtëpive të kujdesit dhe banorët e tyre duke thënë se numri i tamponëve ishte bërë i limituar.

Thuajse gjysmë milionë testesh të reja do të jenë të vlefshme që nga java e ardhshme e miliona të tjerë do të sigurohen më vonë, gjatë vitit. Për momentin, shkruan BBC, nuk ka të dhëna të disponueshme për saktësinë e këtyre testeve të reja.

Për më tepër, mijëra makineri testesh të ADN-së, që janë përdorur në tetë spitale të Londrës, mund të analizojnë tani tamponët e hundës, dhe do të shpërndahen në të gjithë spitalet e vendit nga shtatori. Sekretari i shëndetit, Matt Hancock, i cilësoi këto masa të fundit në testimin e koronavirusit, si jetë-shpëtuese.

Këto miliona teste të reja, të shpejta, të koronavirusit do të sigurojnë rezultate në më pak se 90 minuta e kjo do të na ndihmojë të thyejmë zinxhirin e transmetimeve me shpejtësi – tha ai.

Fakti që këto teste mund të pikasin edhe gripin edhe koronavirusin, është një e mirë shtesë pasi ne po i drejtohemi dimrit dhe pacientët mund të kenë kështu këshillat e duhura për të mbrojtur veten dhe të tjerët.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Republikanët sigurojnë votuesit amerikanë për tranzicion paqësor të pushtetit

Republikanët kanë reaguar me vendosmëri ndaj refuzimit të presidentit amerikan, Donald Trump, për t’u deklaruar rreth transferimit të pushtetit në mënyrë paqësore...

EULEX në aksion, bastisen zyrat e OVL-UÇK

Policë të armatosur të EULEX janë parë teksa kanë hyrë në zyrat e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtrare të...

Paris, sulm me thikë pranë “Charlie Hebdo”, plagosen 4 persona

Një person i armatosur me thikë ka sulmuar disa persona mëngjesin e së premtes në vendin ku më parë ndodheshin zyrat e...

“Jam dakord me Ilir Metën”, reagon Rama: Sa mirë do kishte qenë sikur ta kishte mbrojtur Valbonën si Vjosën kur ishte zv.shef i qeverisë...

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së presidentit Ilir meta për Lumin Vjosë, ku ky i fundit theksoi se e ardhmja...

Kosovë / Dështon për herë të tretë votimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike Covid-19

Kuvendi i Kosovës ka dështuar për herë të tretë të votojë në lexim të parë Projketligjin për Rimëkëmbje ekonomike Covid-19.