Britania e Madhe zgjat ditët e karantinimit të personave të prekur nga Covid

Mos i humb

Maqedoni: Gjashtë viktima dhe 88 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë njofton se nga gjithsej 1507 testime të realizuara brenda 24 orëve të fundit, 88 kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

Amerika Latine/ Më shumë viktima të koronavirusit

Amerika Latine e ka tejkaluar Evropën si rajoni me numrin më të madh të vdekjeve nga koronavirusi i ri, që e shkakton...

Qeveria e Malit të Zi: Shqipëria është në listën “e verdhë”

Qeveria e Malit të Zi ka njoftuar se Kosova, Shqipëria, Bosnje dhe Hercegovina, Izraeli, Libani dhe Singapori, janë në listën “e verdhë”...

Klosi: Bashkia e Dimalit do jetë një destinacion i ri për turistët

Bashkia e Dimalit, dikur Ura Vajgurore ka rikonstruktuar 10 sheshet kryesore të qytetit. Në inaugurimin e tyre ka marrë pjesë edhe vetë...

Koha në të cilën njerëzit me simptoma koronavirusi duhet të qëndrojnë në vetëizolim do të rritet në Angli nga shtatë, në 10 ditë. Kjo vjen ndërsa qeveria po përpiqet të evitojë një rikthim të virusit në britaninë e madhe.

Aktualisht, njerëzit që shfaqin simptomat kryesore, kollë të vazhdueshme, temperaturë dhe humbje të shijes apo nuhatjes, duhet të vetë izolohen të paktën për një javë.

Masa vjen pasi kryeministri britanik Johnson paralajmëroi për shenjat e një vale të dytë të pandemisë në pjesë të Europës.

Ndërkohë qeveria pritet të rishikojë edhe kufizimet në leicester, një muaj pasi qyteti u vendos në izolim pas një rritje të rasteve atje.

Kërkesa e Britanisë së Madhe që personat që rezultojnë pozitivë të izolohen për shtatë ditë, ka qenë në fakt gjithnjë më e ulët krahasuar me vende të tjera që kërkojnë 10 apo edhe më shumë ditë izolim për ta.

Por duke qenë se koronavirusi është i ri, nuk ka siguri se sa gjatë një person i prekur mund të jetë infektues.

Kërkimet tregojnë se një person mund të infektojë të tjerë që dy ditë para se simptomat të zhvillohen dhe të vazhdojë të jetë i tillë gjatë periudhës që kanë simptoma. Zakonisht kjo nuk zgjat më shumë se shtatë ditë. Ata që zhvillojnë simptoma edhe më gjatë, këshillohen të vazhdojnë vetëizolimin. Por, vendimi për të bërë të detyrueshëm izolimin për 10 ditë, për të gjithë të prekurit, është marrë për disa arsye.

Ka të dhëna se njerëzit vazhdojnë të përhapin virusin edhe pasi simptomat përfundojnë.

Një tjetër faktor është edhe identifikimi, gjithnjë e më shumë i personave të prekur që nuk shfaqin simptoma.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Turqia do t’i vazhdojë aktivitetet sizmike në Mesdheun Lindor

Turqia është vendosur të lëshojë një licencë për sondime në pjesën perëndimore të shelfit të saj kontinental në rajonin e Mesdheut Lindor,...

‘Ka ende shpresë’, OBSH: Ta shtypim virusin

Organizata Botërore e Shëndetësisë, insistoi të hënën se ka ende shpresë për ta mundur pandeminë e koronavirusit, pavarësisht dhimbjes dhe vuajtjeve që...

Ministria e Jashtme turke publikon hartën e zonës së aktiviteteve të anijes Oruç Reis

Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë ka publikuar hartën e zonës në të cilën anija kërkimore sizmike Oruç Reis po kryen...

Mallrat serbe vërshojnë Kosovën

Pak kohë pasi u hoqën taksa e më pas edhe reciprociteti, tregu në Kosovë është vërshuar nga mallrat e Serbisë.

Hoti u kërkon institucioneve të sigurisë koordinim me KFOR-in

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka mbajtur një takim me drejtues të institucioneve të sigurisë, nga ku ka kërkuar koordinim me mekanizmat...