Britania ndan 87 milionë paund për muslimanët Rohingya

Mos i humb

Manastirliu: Do të ngremë një spital të ri karantinë brenda 20 ditëve

Ministrja Manastirliu gjatë konferencës online të qeverisë tha se po bëhen gati të ngrenë një spital karantinë brenda 20 ditëve të ardhshme....

Libi, 2 të vdekur nga një sulm i forcave të Haftarit në aeroportin e Tripolit

Të paktën dy persona kanë humbur jetën në një sulm me raketa të militantëve të komandantit renegat Khalifa Haftar ndaj Aeroportit Mitiga...

Koronavirusi, Merkel jep shembullin e mirë, mban radhë në supermarket. Blen edhe verë italiane

Kancelarja gjermane, Angela Merkel jep një shembull të mirë në supermarket. Ajo u fotografua dje nga Bild Zeitung, tabloidi gjerman më i...

Balla kujton 21 vjetorin e Masakrës së Krushës së Madhe: Çështja e të zhdukurve, sprovë e ndërgjegjes sonë politike e kombëtare

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla e ka kujtuar 21 vjetorin e masakrës së Krushës së Madhe në Komunën...

Britania e Madhe ka njoftuar se ka siguruar një fond të ri prej 87 milionë paund për të mbështetur Qeverinë e Bangladeshit dhe planin e përbashkët të OKB-së për ndihmë për njerëzit e zhvendosur Rohingya në Cox’s Bazar.

Fondi shtesë do të shpenzohet për të siguruar ndihmë në ushqim, ujë dhe strehim, edukim, trajnim dhe këshillim për të ndihmuar shtetasit e shpërngulur me forcë nga Mianmari të rindërtojnë jetën e tyre, bëri të ditur sot Komisioni i Lartë Britanik në Daka.

Mbi 20 milionë paund do të sigurohen për të zbutur ndikimin ekonomik dhe mjedisor në komunitetin pritës të shkaktuar nga fluksi i refugjatëve Rohingya.

Që prej gushtit 2017, Britania ka paralajmëruar ndarjen e një fondi prej 226 milionë paund, thuhet më tej.

Britania bashkëpunon ngushtë me qeverinë e vendit dhe gjithashtu me partnerët e saj në bashkësinë ndërkombëtare, donatorë të tjerë dypalësh, OKB-në.

“Qëllimi ynë është të gjejmë një zgjidhje për këtë krizë në mënyrë që muslimanët Rohingya të kthehen vullnetarisht në Mianmar me siguri dhe dinjitet. Dhe ne mbetemi të përkushtuar për të siguruar që kushtet të vendosen në shtetin Rakhine për të mundësuar realizimin e kthimit”, thuhet në njoftim.

“Ne gjithashtu jemi në dijeni nga afër për ndikimin në komunitetin lokal në Cox’s Bazar. Ne jemi gjithashtu të vetëdijshëm për ndikimin ekonomik, me pagat ditore që bien për shkak të konkurrencës dhe vlerësojmë punonjësit e shëndetësisë dhe arsimit që udhëtojnë për të punuar në kampe”, thuhet në deklaratë.

– Populli i persekutuar

Muslimanët Rohingya, të përshkruar nga OKB-ja si njerëzit më të persekutuar në botë, janë përballur me frikën e shtuar të sulmeve pas vrasjes së dhjetëra Rohigyave në dhunën lokale në vitin 2012.

Sipas organizatës “Amnesty International”, më shumë se 750 mijë refugjatë Rohingya, kryesisht gra dhe fëmijë, kanë ikur nga Mianmari dhe kanë kaluar në Bangladesh pasi forcat e Mianmarit filluan një sulm ndaj komunitetit pakicë musliman në gusht të vitit 2017, duke e shtyrë numrin e të persekutuarve në Bangladesh në mbi 1.2 milionë.

Që nga 25 gushti i vitit 2017 afro 24 mijë muslimanë Rohingya janë vrarë nga forcat e shtetit të Mianmarit, thuhet në një raport të Agjencisë Ndërkombëtare të Zhvillimit Ontario (OIDA).

Më shumë se 34 mijë Rohingya u hodhën në zjarr ndërsa mbi 114 mijë të tjerë u rrahën, thuhet në raportin e OIDA-s, me titull “Migrimi i detyruar i Rohingyave: Përvoja e Parrëfyer”.

Sipas këtij raporti, rreth 18 mijë gra dhe vajza Rohingya u përdhunuan nga ushtria dhe policia e Mianmarit dhe mbi 115 mijë shtëpi Rohingya u dogjën ndërsa 113 mijë të tjera u vandalizuan.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, në 24 orët e fundit shënohen 410 vdekje të reja nga koronavirusi

Me 410 vdekje të reja të shënuara në 24 orët e fundit në SHBA ka arritur në 1.711 numri i të vdekurve...

Britani, arrin në 1.019 numri i të vdekurve nga COVID-19

Me 260 vdekje të reja të shënuara në një ditë në Britani të Madhe ka arritur në 1.019 numri i të vdekurve...

Maqedoni e Veriut, rritet në 4 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut konfirmoi vdekjen e 4 si pasojë e koronavirusit (Covid-19) në vend. “Mëngjesin...

Turqi, rritet në 108 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, ka konfirmuar 16 vdekje të reja nga koronavirusi në Turqi, me çka numri i përgjithshëm i...

Shkon në 91 numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se pas testimit të dytë edhe një person ka rezultuar pozitiv me virusin...