Britania nuk rekomandon maska në zyra!

Mos i humb

U ndalua nga policia shqiptare pas kërkesës së Serbisë në INTERPOL, lihet i lirë veterani i UÇK-së

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, ka njoftuar se autoritetet e Shqipërisë, e kanë liruar ish-luftëtarin e UÇK-së, Murtez...

Sudani i shqetësuar nga bisedimet për digën Hidase

Sudani një nga palët në negociatat për digën Hidase njoftoi se ka shqetësime për negociatat e kryera për të zgjidhur krizën e...

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti rezulton pozitiv në testin e koronavirusit

Kryeministri  i Kosovës Avdullah Hoti ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Këtë lajmërim e ka bërë vetë Hoti përmes një...

​Mbi 700.000 të vdekur nga koronavirusi në botë

Sipas të dhënave më të fundit nga faqja e internetit Worldometer, më shumë se 700.000 njerëz kanë vdekur nga infeksioni koronavirus në...

Ministri i Shëndetësisë në Britani, Matt Hancock, tha se qeveria nuk do të rekomandojë që njerëzit të vendosin maska në zyra, pas spekulimeve se rregullat në ambientet e punës mund të ndjekin ato të dyqaneve.

“Ne nuk do rekomandojmë maska nëpër zyra”, – tha Hancock për Sky News këtë Javë. Blerësit në Angli do të duhet të mbulojnë fytyrën në dyqane dhe supermarket nga data 24 Korrik, për të reduktuar rrezikun e përshpejtimit të infeksionit, sipas deklaratës së kryeministrit Boris Johnson.

Hancock tha se qeveria ka vlerësuar veshjen e maskave në zyra, por e refuzoi idenë duke thënë se nëse njerëzit kalojnë kohë së bashku, mbulimi i fytyrës nuk ofron mbrojtje. “Në ndërveprimet me njerëzit që nuk janë të afërm, veshja e maskave mund të jetë efektive”, – tha ai. Mbulimi i fytyrës është i detyrueshëm në transportin publik në Angli.

Telegraph raportoi më herët gjatë javës se qeveria mund të rekomandojë së shpejti vendosjen e maskave në të gjithë zonat publike, përfshirë zyrat dhe ambiente të tjera të punës. Hancock e refuzoi këtë duke thënë se është diçka që është vlerësuar e më pas, refuzuar.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

​303 raste të reja me COVID-19 dhe 9 të vdekur në Bullgari

Autoritetet shëndetësore në Bullgari kanë konfirmuar 303 raste të tjera të koronavirusit në 24 orët e kaluara, nga 5,701 testuar, sipas të...

Detyrimi i maskave, francezët hezitojnë, Parisi do të aplikojë mbajtjen e maskave në lagje të caktuara

Franca, Spanja, Greqia janë tri vende evropiane që po raportojnë një shpërthim të pandemisë brenda kufijve të tyre pas lehtësimit të karantinës...

Gjermani: Nga e shtuna, testimi i detyruar i të ardhurve nga zonat me rrezik

Në luftën kundër përhapjes së virusit të koronës, udhëtarët nga zonat e përcaktuara ndërkombëtarisht si të rrezikshme që vijnë në Gjermani, do...

Rritet përhapja e Covid19 në Evropë, frikë për një izolim të dytë

Teksa Spanja, Franca dhe Greqia përjetojnë një rritje të theksuar të numrit të të infektuarve nga Covid19, janë shtuar shqetësimet për një...

Austria sërish me numër të lartë të rasteve të reja

Në Austri, pas pesë ditësh me radhë, numri i rasteve të reja me koronavirus përsëri ka arritur në shifra të larta, pasi...