Britania refuzon t’i kthejë Greqisë statujat e Parthenon-it

Mos i humb

TE JETOSH PA BRENGA

https://youtu.be/MDWi2zzzE7M Jeta është një dhuratë e madhe, njeriu në të nuk lihet krejtësisht pa brenga, pikëllime...

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Di Maio falënderon Çavuşoğlun për ndihmën e Turqisë kundër COVID-19

Ministri i Jashtëm turk, Mevlüt Çavuşoğlu, dhe homologu i tij italian, Luigi Di Maio, realizuan një bisedë telefonike,(AA). Burimet...

Balla kujton 21 vjetorin e Masakrës së Krushës së Madhe: Çështja e të zhdukurve, sprovë e ndërgjegjes sonë politike e kombëtare

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla e ka kujtuar 21 vjetorin e masakrës së Krushës së Madhe në Komunën...

Qeveria e Britanisë së Madhe ka njoftuar se rikthimi i monumenteve historike në vendet e origjinës nuk mund të jetë pjesë e marrëveshjes tregtare që do të bëhet me Bashkimin Evropian pas Brexit-it, (AA).

Drafti negociues i BE-së i cili ka rrjedhur në shtyp, parashikon që palët “të diskutojnë problemet që lidhen me veprat kulturore që janë nxjerrë nga vendi në mënyrë të paligjshme”.

Shtypi britanik ka shkruar se çështja në fjalë është vendosur në rend dite nga Greqia e cila thekson se i janë vjedhur shumë vepra historike përfshirë statujat e Parthenon-it dhe se ndaj Athinës kanë dhënë mbështetje Qiproja greke dhe Spanja.

Por, një zëdhënëse e qeverisë britanike në një deklaratë lidhur me çështjen ka refuzuar rikthimin e statujave Parthenon të cilat ekspozohen në Muzeun Britanik.

“Qëndrimi i Britanisë lidhur me statujat e Parthenon-it nuk ka ndryshuar. Këto janë në përgjegjësi ligjore të Muzeut Britanik dhe nuk mund të bëhet çështje e diskutimit në kuadër të marrëveshjes tregtare”, ka thënë zëdhënësja.

Athina prej shumë vitesh kërkon rikthimin e statujave, por Britania nuk pranon. Në Muzeun Britanik krahas monumenteve të Greqisë ekspozohen edhe vepra që janë vjedhur nga shumë vende të tjera përfshirë edhe Turqinë.

Rreth gjysma e statujave që zbukurojnë Tempullin e Parthenon-it të ndërtuar në shekullin e 5-të para erës sonë janë dërguar në Britani nga diplomati britanik, Lord Elgin në periudhën 1801-1803.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë, rritet në 112 numri i rasteve të konfirmuara me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka konfirmuar se katër persona të tjerë janë diagnostikuar pozitiv me koronavirusin e ri (COVID-19),...

Turqia, i vetmi vend që ndihmon Shqipërinë me materiale shëndetësore kundër Covid-19

Fundjavën e kaluar mbërriti në Rinas nga Stambolli me “Air Albania” një sasi e re prej 8 tonësh pajisje të mbrojtjes personale...

Turqi, rritet në 214 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë së Turqisë ka informuar se numri i vdekjeve në nga koronavirusi i ri (COVID-19) në vend është rritur në...

Pendarovski: Shpresoj të gjejmë zgjidhje me Turqinë për respiratorët

Pas mbledhjes së Këshillit të Sigurise së Maqedonisë së Veriut, presidenti Stevo Pendarovski është shprehur se beson që vendi i tij do...

Para mesnatës hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka thënë se sot është një ditë e veçantë pasi që nga sot taksa 100 për qind...