Bugajski: Iluzioni për Serbinë e madhe ende gjendet te qarqet zyrtare të Serbisë!

Mos i humb

Thaçi: Iu hap rruga krijimit të qeverisë së re

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi deklaroi në një konferencë për shtyp se ka pranuar vendimin e plotë të Gjykatës Kushtetuese rreth çështjes...

Guterres thirrje zyrtarëve amerikanë për vetëpërmbajte në ndërhyrjen gjatë protestave

Në një postim në llogarinë e tij në Twitter, Guterres është shprehur se "Është e trishtueshme të shikojmë ngjarje të dhunës në...

Ahmetaj: Paralajmërim se varfëria mund arrinte si në 2012-ën.

Pas parashikimit të zymtë të ekonomisë shqiptare nga ana e Bankës Botërore, për shkak të situatës së krijuar nga COVID-19, vjen një...

Nënshkruhet kontrata për helikopterët Black Hawk

Në një ceremoni të veçantë, të zhvilluar në bazën ajrore të Farkës, ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka dhe ambasadorja e Shteteve të...

Analisti amerikan Janusz Bugajski ka deklaruar se iluzioni për Serbinë e madhe ende gjendet në qarqet zyrtare të Serbisë dhe kjo e ushqen edhe më shumë iluzionin për Rusinë e madhe.

Ai ka shtuar se qeveria në Beograd, nën ndikimin rus, ndihmon partitë që dëshirojnë ta rrezikojnë pavarësinë e Malit të Zi.

“Nëse Serbia dëshiron të bëhet kandidat kredibël për anëtarësim në BE dhe faktor i rëndësishëm për stabilitetin e rajonit, ajo duhet të ndahet nga aparati propagandues i Moskës dhe i trukeve të saj të korruptuara ekonomike”, ka thënë Bugajski për Pobjeden e Podgoricës .

Ai ka shtuar se Serbia në Moskë shikohet si degë ruse e cila mund të ndërhyjë në disa vende fqinje, sidomos në ato ku jeton minoriteti i konsiderueshëm serb.

“Për fat ë keq, qeveria në Beograd shpesh luan sipas notave ruse me sulmet këmbëngulëse ndaj qeverisë malazeze dhe i përkrah partitë dhe politikanët që dëshirojnë ta rrezikojnë pavarësinë e Malit të Zi”, ka thënë ai .

Bugjaski ka shtuar se regjimi i Vladimir Putinit do të vazhdojë ta destabilizojë Gadishullin Ballkanik me promovimin e nacionalizmit radikal, konfliktit etnik, polarizimit politik dhe korrupsion ekonomik.

“Qëllimi i tij është ta ndajë Evropën dhe të minojë ndikimin e amerikan për të arritur dobi strategjike dhe ekonomike për zgjerim të Rusisë. Kohë më parë e ka përkrahur opozitën nacionaliste që kundërshtonte marrëveshjen për emrin ndërmjet Greqisë e Maqedonisë për ta penguar hyrjen e Shkupit në NATO. Moska do të vazhdojë ta nxisë nacionalizmin ndaj Malit të Zi dhe t’i përkrahë edhe më tej grupet që përpiqen të minojnë ose ta rrëzojnë qeverinë e zgjedhur në mënyrë . Përmes punës në kuadër të NATO-së, Mali i Zi tash ka rastin të çrrënjosë ndikimin fatal rus dhe të krijojë frontin e përbashkët kundër subversionit të Kremlinit “, ka thënë Bugajski.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rama: Politika shqiptare në stad adoleshenti. Hera e parë që BE ndërhyn në politikën e brendshme të një shteti

Kreu i qeverisë Edi Rama në fjalën e tij në parlament foli për zhvillimet e fundit politke sa i përket reformës zgjedhore.

Një tërmet 7.1 ballë godet Indonezinë

Një tërmet i fuqishëm me fuqi prej 7.1 ballë sipas Rihterit ka ndodhur sot në provincën Maluku Veriore në Indonezi.

Studiuesit thonë se infeksioni i Covid u eksportua nga Europa për në New York

Rastet e para me Covid-19 në Nju-Jork e kanë origjinën në Europë. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga Shkolla...

Zvicër : Nga 6 qershori, floktoret do të punojnë me kapacitet të plotë

Nga 6 qershori, lokalet e parukerisë në Zvicër mund të përdorin përsëri kapacitetin e tyre të plotë. Sigurisht,...

Hoti në mbledhjen e parë të qeverisë: Do t’i kthehemi punës e jo retorikës

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka mbajtur mbledhjen e parë me kabinetin e ri qeveritar. Në fjalën e tij...