Burri falë sulmuesin që i vrau gruan në Xhamin e Zelandës se Re

Mos i humb

Emërohet drejtuesi i ri në Kadastrën problematike të Vlorës

Kadastra e Vlorës ka tashmë në krye drejtorin e tetë brenda një viti. Kreu i agjencisë shtetërore të kadastrës Artan Lame prezantoi...

Më shumë se 1.7 milion të prekur dhe rreth 68 mijë viktima nga infeksioni Covid në Brazil

Ende nuk ka asnjë shenjë të zbritjes së kurbës së koronavirusit në Brazil, ku Presidenti i Republikës, Jair Bolsonaro, gjithashtu u infektua...

Shqipëri : Gërmonte lumin e Vjosës vihet nën hetim 48-vjeçari, IKMT e gjobit me 1 milion lekë

Një administrator i një shoqërie ndërtimi është vënë nën hetim për veprat penale “Shpërdorimi i tokës” dhe “Fshehja e të ardhurave”. Po...

Erdoğan: Më 24 korrik do të falet namazi i xhumasë në Ajasofja

Në një fjalim drejtuar kombit, presidenti Erdoğan komentoi statusin e ri të Ajasofjas, e cila u përdor si një muze në dekadat...

Një burë me aftësi të kufizuara, gruaja e të cilit u qëllua për vdekje teksa po nxirrte jashtë gratë dhe fëmijët jashtë xhamisë gjatë sulmit në Christochurch, e ka falur personin e armatosur.

Farid Ahmed, i cili përmes karrocës shkonte në xhami, tregoi se pavarësisht gjithë atij krimi që shkaktoi Brenton Tarrant, 28 vjeç, ai nuk mund ta urrejë atë.

“Unë u pyeta se si ndjehem ndaj personit që më vrau gruan? Dhe i thashë se unë nuk e urrej atë person, sepse ai është njeri, konsiderohet si vëllai im”, ka thënë ai.
“Ndoshta ai u lëndua diçka, ndoshta diçka shumë e rëndë ndodhi në jetën e tij…por në fund të fundit pvarësisht ai konsiderohet vëllai i imi. Unë e kam falur atë dhe jam i sigurt se nëse gruaja ime do të ishte gjallë, do të kishte bërë të njëjtën gjë”, shtoi ai.

Gruaja et ij, Husna Ahmed, 44 vjeçare kishte tentuar të kërkonte ndihmë në mënyrë që ta nxirrnin edhe atë jashtë përmes një dere anësore, përderisa Tarrant po i mbulonte me breshëri plumbash.

Pas suksesit të shpëtimit të gjithë atyre personave që ajo arriti t’u ndihmonte, ajo u kthye për të ndihmuar burrin e saj. Pasi u kthye brenda, ajo u godit nga prapa dhe vdiq menjëherë. Pasi ishte nxjerrë jashtë, Ahmet kishte tentuar që të afrohej përsëri për t’i ndihmuar të tjerët, por që nuk arriti.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Xhamitë nuk do të mbyllen, por obligohen disa masa shtesë

Xhamitë nuk do te mbyllen, ky është vendimi i kryesisë se Bashkësisë Islame te Kosovës: 1 Ndalen ligjëratat dhe...

Hoti thotë se Fitër Bajrami e protesta e VV-së rritën numrin e të infektuarve me COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti rritjen e rasteve me Covid-19 ia ka atribuuar festës së Fitër Bajramit më 24 maj dhe tubimit...

Njihe Zotin

https://youtu.be/NZ-Pe-JIrQw Titulli: Njihe ZotinAutor: Dr. Mustafa MahmudPërkthyes nga gjuha boshnjake: Nexhat IbrahimiRedaktor profesional: Prof. Nuredin AhmetiRedaktor gjuhësor:...

Mosrespektimi i masave, dënimi deri në 12 vjet burgim e 8 mijë euro gjobë

Policia e Kosovës nga dita e martë do të nisë shqiptimin e gjobave për qytetarët që nuk respektojnë masat e dala nga...

Turqia regjistron 1,012 raste të reja me COVID-19 brenda 24 orësh

Turqia regjistroi 1,012 raste të reja të koronavirusit dhe 19 vdekje në 24 orët e kaluara, tha Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca.