Cakaj shpalos tri mesazhet që mori në SHBA: S’ka marrëveshje sekrete, s’ka ndarje dhe s’ka nxitim në dialog

Mos i humb

Tiranë : Arrestohet vrasësi me pagesë policia dyshohet se do kryente një krim

Një 48-vjeçar ka rënë në prangat e policisë, pasi u kap duke qarkulluar me një motomjet pa targa dhe me armë me...

Ja çfarë duhet të dini për kërkesën e re të detyrueshme të maskës në Zvicër

Zvicra ka vendosur një kërkesë për maskë në transportin publik nga nesër, 6 korrik, e tutje. Ja çfarë duhet...

Rama: Për pak javë nis ndërtimi i shtëpive të para individuale

Sot u bë prezantimi i Planit për Rindërtimin e Kombinatit. Arkitekti që do të merret me projektin tha se...

Katari përshëndet marrëdhëniet strategjike me Turqinë

Ministri i Jashtëm i Katarit, Mohamed bin Abdulrahman Al-Thani, ka përshëndetur marrëdhëniet strategjike të vendit të tij me Turqinë, (AA).

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka thënë sot në përfundim të vizitës së tij në Kosovë, se Shqipëria e ka obligim të mbështesë Kosovën pa kushte, por tha se nuk është detyrë e tij për t’i bashkuar të gjitha partitë politike.

Rama tha se Shqipëria as nuk e ka, e as nuk do ta marrë përsipër detyrën e kujdestarit apo të tutorit, që nga lartë i tregon udhëheqsisë në Kosovë se çfarë duhet të bëjë.

“Unë nuk erdha këtu për t’i bashkuar të gjithë partitë politike apo të gjithë udhëheqësit e tyre në një tryezë, sepse e para kjo nuk është detyra ime, dhe e dyta ky do të ishte një kapërcim i kuadrit etik brenda të cilit sipas meje duhet të veproj një kryeministër i Shqipërisë kur është fjala për Kosovën apo një kryeministër i Kosovës kur është fjala për Shqipërinë”, tha ai, i pyetur pse nuk ia doli t’i takojë bashkërisht krerët e partive politike.

Ai tha se Shqipëria e ka detyrim të mbështesë Kosovën pa kushte dhe cilido që është në rolin e kryetarit të Qeverisë në Shqipëri.

“…Por Shqipëria as nuk e ka, e as nuk do ta marrë përsipër detyrën e kujdestarit apo e tutorit, mentorit, që nga lartë i tregon udhëheqsisë në Kosovë se çfarë duhet të bëj… Unë nuk erdha këtu për të realizuar bashkimin mes forcave politike…, por erdha për ta dëgjuar nga të gjithë dhe këtë nuk mund ta bësh aty ku janë të ulur të gjithë… nëse do të ishte bërë sy me sy, hapur, opinionet e tyre, këndvështrimin e tyre, e  dimë mirë që natyrshëm nuk është se të gjithë mendojnë njësoj për të gjithë në këtë situatë, dhe për të pasur një sens real të realitetit politik, sipas tërësisë së këtyre këndvështrimeve dhe opinioneve që përfaqësojnë këtu pjesë të caktuara të shoqërisë”, tha Rama.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kryevirologu amerikan: Covid është bërë më i fortë, pandemia në fillimet e saj

Kryevirologu amerikan Anthony Fauci ka deklaruar se ‘Koronavirusi është bërë më i fortë’ dhe se ne ‘do të duhet të jetojmë me...

Dhimbjet Muskulare – Kura Natyrale Që Funksionon

Dhimbjet muskulare dhe të gjymtyrëve janë të forta dhe aspak të këndshme. Fundja, asnjë dhimbje nuk është e tillë.

Beograd, gjatë protestave janë plagosur 19 policë dhe 17 protestues

Gjatë protestave në Beograd janë plagosur 19 policë dhe 17 protestues, deklaroi sot mjekja e urgjencës, Ivana Stefanoviç. Sipas...

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim takim me Taulant Ballën

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim ka zhvilluar sot një takim me kreun e grupit parlamentar të PS-së, Taulant...

Kosovë : Kryeministri Hoti paralajmëron shpallje të gjendjes së jashtëzakonshme nga Covid-19

Kryeministri Avdullah Hoti ka thënë se në Qeverinë Kurti ku ka qenë zëvendëskryeministër kanë kërkuar shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme në mënyrë...