Familja

Prindër kujdes! Mos u lini në dorë fëmijëve tuaj telefonat, rrezikohen nga …

Fëmijët e moshës dy vjeçare janë duke zhvilluar probleme të shëndetit mendor për shkak të smartfonëve dhe tabletave, paralajmërojnë shkencëtarët. Vetëm një orë në...

Kur uria gjatë Ramazanit nuk ka vlerë

Hamza Yusuf Uria mund të shpalosë më të keqen tonë. Në një nga skenat e mrekullueshme të veprës “Si të duash!” të Shekspirit, Orlando, i...

Dhuratat e bukura që gruaja myslimane bëri për të gjithë fqinjët në prag të Ramazanit

Myslimanet në mbarë botën janë duke shënuar muajin e shenjtë të Ramazanit. Sezoni i agjërimit gjatë muajit të nëntë të kalendarit islamik ka filluar. Ramazani nuk...

Mbijetoi tre luftëra, lokja nga Mostari për herë të 104 agjëron Ramazanin

Fata Husiç nga Mostari i Bosnjë e Hercegovinës, e cila që nga mosha 7-vjeçare rregullisht ndjek dhe praktikon obligimet fetare muslimane, është një shembull...

Agjërimi si ilaç për sëmundje të ndryshme: Çfarë të hani për iftar dhe çfarë për syfyr

Ekspertët mjekësorë këshillojnë se duhet pasur kujdes për artikujt të cilët i fusim në organizëm gjatë kohës së iftarit, por edhe gjatë syfyrit, përkatësisht...

19 vjeçarja nga Ferizaj konvertohet nga katolike në myslimane

Para namazit të parë të teravive për këtë muaj të shenjtë të Ramazanit,  19 vjeçarja Elena Berisha ka vendosur të konvertohet nga katolike në...

Agjërimi i Ramazanit: Kohë për mendim, veprim dhe ndryshim!

Agjërimi është mundësia e artë që për një vit të bëhet llogari mbi shumë gjëra, duke filluar nga sjelljet tona me Zotin, njerëzit, natyrën...

Si ta presim muajin e madhërueshëm të Ramazanit

Muaji i Ramazanit është muaji i ndryshimeve të mëdha. Ai e bën agjëruesin të ndihet në gjendje tjetër fizike dhe shpirtërore. Në muajin e...

Si të veproni kur fëmija juaj urinon natën?

Çdo fëmijë normal pas tre vitesh nuk urinon as natën as ditën. Nga kjo sëmundje, që quhet ‘Enureza Nokturne’ preket më shumë djemtë. Shkaqet e...

34 zakone të mira që prindërit duhet t’ua mësojnë fëmijëve!

Fëmijët gjithë jetën i kanë sytë nga prindërit. Ata janë një pikë reference, janë si një guidë që i mëson të bëjnë zgjedhjet e...

Të fundit

Zvicër : Janë regjistruar 129 raste të reja me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit .

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, brenda ditës së fundit janë raportuar 129 infeksione të reja me koronavirus. Kjo do të thotë që numri...

Procedohen penalisht 4 persona në Durrës shisnin telefona pa lincensa.

Katër tregtarë në Durrës janë proceduar penalisht pasi shisnin telefona e aksesorë të tjerë pa licencë dhe dokumentacion përkatës.

Serbi : Vuçiç tërhiqet nga planin për vendosjen e orës policore në vend

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç u tërhoq nga plani për të zbatuar një bllokim të dytë mes rritjes së rasteve të koronavirusit, pasi...

Yuri Kim: U shpëtuan qindra hebrenj nga vdekja e sigurt, histori frymëzuese e besës shqiptare

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka marrë pjesë në përurimin e memorialit të parë për holokaustin në Tiranë. Kim thotë...

Kosovë : Qeveria e konsideron të panevojshëm Projektligjin për Pandeminë, të iniciuar nga Vjosa Osmani

Kabineti Qeveritar e ka e ka cilësuar si të panevojshëm hartimin e ligjit për menaxhimin dhe parandalimin e pandemisë, inicimin e së...
- ISLAMSHOP.CH -