Gjermania do të rrisë sigurinë e xhamive pas sulmit racist

Gjermania do të shtojë masat e sigurinë rreth xhamive dhe organizatave të emigrantëve pas sulmit terrorist racist në Hanau, deklaroi ministri i...

Forcat Ajrore të SHBA-së hapin procesin për veshjet fetare

Forcat Ajrore të SHBA-së kanë zbatuar ndryshime gjithëpërfshirëse në kodin e tyre të veshjes, me çka lejojnë pjestarët e shërbimit të kërkojnë leje për...

Kush janë muslimanët Hui në Kinë që po persekutohen, për të cilët pak kush flet

Për dallim nga grupet e tjera etnike muslimane në Kinë, të tilla si ujgurët, kazakët dhe të tjerët, hui janë muslimanë që konsiderohen të...

Medreseja e femrave në Blackburn, shpallet shkolla e mesme më e mirë në Angli

Një medrese për vajza në Blackburn është votuar si shkolla e mesme më e mirë në Angli sipas matjeve të GCSE të kryera nga...

Falet namazi i parë i xhumasë në xhaminë e parë të Lubjanës

Namazi i parë e xhumasë u fal sot në Xhaminë e Lubjanës dhe Qendrën Kulturore Islame, xhaminë e parë të kryeqytetit slloven,(AA). Qindra muslimanë nga...

HIXHAME SEMINAR (MODUL I)

Hixhame Seminar në KOSOVË nga Data 22-23 Shkurt 2020 Aplikoni tani, nese deshironi me e sigurue nje vend dhe si rjedhoj me u pavarsue ne biznes! Apliko...

Mësimet E Hadithit Thekalejn Nga Zotëri Sejjid Ajetullah Kemal Hajdari. Mësimi I Gjashtëdhjetëeshtatë

Prezantuesi: Me emrin dhe ndihmën e Allahut, Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit... Përshëndetja dhe paqja qoftë mbi të nderuarin Muhammed Mustafain (p.q.m.t.) mbi familjen e tij tërësisht...

Xhamia e vetme e Sllovenisë me minare do të hapet në qershor

Xhamia e vetme me minare që është ndërtuar në kryeqytetin e Sllovenisë, Xhamia e Lubjanës dhe Qendra Kulturore Islame do të hapet në muajin...

Brukseli i kthehet pjesërisht “hallallit”, ndalohet konsumimi i alkoolit në rrugë

Në disa rrugë dhe bulevarde në rajonin qendror të Brukselit, kryeqytetit të Belgjikës, ka hyrë në fuqi ligji i cili ndalon konsumin e alkoolit...

“Ai që humbet amanetin dhe pranon tradhëtinë, është zhveshur nga fetarizmi!”

Vazhdojmë të flasim mbi kuptimet e besës në Islam. Dhe, pa dyshim, kjo është një temë e ndërlikuar, sepse ka të bëjë me përkushtimin...

Të fundit

Bernie Sanders e quan Netanyahu-n “racist reaksionar”

Senatori i Vermontit, Bernie Sanders në debatin presidencial demokratik të martën, e quajti kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu një "racist reaksionar" (AA).

VMRO-DPMNE organizoi marsh protestues me moton “Protestë për drejtësi”

Partia opozitare VMRO-DPMNE sonte organizoi një marsh në Shkup nën moton "Protestë për drejtësi" (AA). Marshi i opozitës filloi...

Gjermani, evakuohet një xhami pas lajmërimit për bombë

Këln Një xhami në Pforzheim, në krahinën federale gjermane Baden-Wurttemberg, është evakuuar për shkak të lajmërimit për bombë (AA).

Kuvajti konfirmon katër raste të reja të koronavirusit

Kuvajti konfirmoi edhe katër raste të koronavirusit të ri, duke e çuar numrin total në nëntë raste (AA). Ministria...

Turqia arreston 9 terroristë të dyshuar të DEASH-it

Burimet policore njoftojnë se të paktën 9 shtetas të huaj u arrestuan në kryeqytetin e Turqisë për shkak të dyshimeve për lidhje...
- Reklamë -