KURIOZITETE

‘Shi’ merimangash në Australi, pemët e parqet mbulohen nga rrjetat e tyre

Merimangat në Australi duket sikur bien nga qielli teksa kanë pushtuar qytetin. Në këto foto shohim se qyteti Goulburn në Australi është...

Përhapet salmonela përmes qepëve në 43 shtete, sëmuren qindra njerëz

Një shpërthim i salmonelës i shkaktuar nga qepët po zgjerohet dhe ka infektuar më shumë se 640 njerëz nga 43 shtete. Të...

Zbuloni Të Gjitha Llojet e Pjeprit – Vlerat dhe Përfitimet Për Shëndetin

Prodhimi vendas me pjepër ka dalë në treg. Pjepri bën pjesë në kategorinë e frutave më tepër mirëbërëse për...

Zbuloni profesionet që paguhen më shumë në vend, specialistët e IT-së ngjiten në vend të tretë

Kushdo që kërkon të vazhdojë arsimin e lartë, apo të mësojë për një profesion të caktuar, në finale ka si qëllim të...

Astronautët amerikanë fillojnë udhëtimin drejt Tokës

Astronautët amerikanë Doug Hurley dhe Bob Behnken kanë shkëputur kapsulën e tyre Dragon Endeavour nga stacioni hapësinor ndërkombëtar për të filluar udhëtimin...

Shkencëtarët rusë: Koronavirusi nuk mbijeton në ujë

Një studim i shkencëtarëve rusë ka treguar se uji pothuajse plotësisht mund ta shkatërrojë koronavirusin e ri brenda 72 orëve.

Njihuni me lidhjen mes Covid-19 dhe mpikjes së gjakut

Ekspertët në mbarë botën janë akoma në fazën e të kuptuarit dhe analizuarit të ndikimit të virusit COVID-19 në organizëm. Përveç simptomave...

Shkencëtarët publikojnë hartën më të madhe 3D të Universit

Sipas një deklarate të lëshuar në faqen e internetit të Universitetit Shtetëror të Ohios, harta 3D, e cila u krijua pas mbledhjes...

Publikohen pamjet më të fundit nga Dielli të realizuara shumë afër

Fotografi të realizuara shumë afër  të papublikuara më parë kanë dalë nga Dielli. Ato u realizuan nga sonda e "Orbiterit Diellor" duke zbuluar...

Zbulohet vrima e zezë gjigante, 8 mijë herë më e madhe se ajo që njohim

Një vrimë e zezë, 8 mijë herë më e madhe se ajo që njohim është zbuluar duke ngritur pikëpyetje të mëdha mes...

Të fundit

Presidenti i Filipineve ofron të injektohet me vaksinën ruse kundër COVID-19

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka ofruar që të jetë personi i parë që injektohet me vaksinën e Rusisë kundër koronavirusit të...

Tre tanke izraelite shkelin kufirin libanez

Tre tanke izraelite kaluan gardhin teknik që ndan Libanin nga Izraeli, transmeton (AA). Agjencia zyrtare libaneze e lajmeve raportoi...

Mbi 2.000 të arrestuar në ditën e dytë të protestave në Bjellorusi

Zëdhënësja e Ministrisë së Brendshme të Bjellorusisë, Olga Çemodanova, njoftoi se janë arrestuar mbi 2.000 persona në ditën e dytë të protestave...

BE thirrje për dialog në Mesdheun Lindor

Zëdhënësi i Komisionit të Bashkimit Evropian (BE) Peter Stano, theksoi se është e nevojshme të ketë sjellje që përputhen me fqinjësinë e...

Maqedoni e Veriut, shkon në mbi 12.000 numri i rasteve me COVID-19

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 141 raste të tjera të koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar...
- ISLAMSHOP.CH -