KURIOZITETE

Çfarë është dhe si ta kuptoni sindromën Asperger

Sindroma Asperger (AS) është një nga një grupet e çrregullimeve neurologjike të njohura si çrregullime të spektrit të autizmit (ASD)

Si Të Largoni Aromën E Vezës Në Çdo Recetë Gatimi

Besojeni ose jo, në botë ka shumë njerëz që nuk i honepsin vezët apo aromën e tyre. Është pikërisht...

Studimi i ri: Titaniku nuk mund të jetë fundosur nga një ajsberg

Një studim i ri ka treguar se dielli ka një bërthamë që digjet në miliona gradë, dhe shpesh në sipërfaqen e tij...

E pazakontë/ Shkencëtarët zbulojnë pemën e çuditshme, prodhon helm njëlloj si i merimangës

Një grup studiuesish nga Universiteti i Queenslandit në Australi kanë zbuluar një lloj helmi, i ngjashëm me atë të merimangave vdekjeprurëse.

Një specie e rrallë e “peshkut që ecën” është zbuluar në Australi

Një specie e rrallë e peshkut që “ecën” është zbuluar nga hulumtuesit duke eksploruar në thellësi të Great Barrier Reef.

Shkencëtarët përcaktojnë se cili grup gjaku mbron nga COVID-19

Shkencëtarët kanë zbuluar se si lloji i gjakut mund të luajë gjithashtu një rol në sëmundjen e rëndë që do të zhvillohet...

U kry, Turqia teston me sukses makinën e saj të parë fluturuese

Makina e parë turke fluturuese e prodhuar në vend, me emrin Cezeri, ka përfunduar provën e saj të parë të fluturimit me...

Arsyet pse nuk mund të flini pa përqafuar diçka

Nevoja për të përqafuar diçka kur flini mund të jetë e lidhur me pozicionin gjatë të cilit flinit kur ishit në barkun...

Organizuan protestën e naftëtarëve në Ballsh në kohë pandemie, 8 të proceduar

Policia e Mallakastrës ka proceduar penalisht 8 naftëtarë që organizuan protestën në Uzinën e naftës në Ballsh. Kjo për...

Zbulim i rrallë! Gjurmë jete në Afërditë?

Shkencëtarët zbuluan një gaz në atmosferën e Afërditës që në Tokë mund t’i atribuohet organizmave të gjallë. Në një...

Të fundit

Biden dhe Trump do të përballen në debatin e parë presidencial

Presidenti amerikan, Donald Trump, dhe i nominuari demokrat Joe Biden do të ballafaqohen në debatin e parë të martën në mbrëmje, e...

Policia rrugore/ Aksion ‘blic’ për shoferët e dehur që drejtojnë makinën

Nisur nga gjendja rënduar e shkeljeve rrugore dhe përfshirja në ngjarje rrugore e disa mjeteve, Policia Rrugore organizoi kontrolle të befasishme për...

Hysni Gucati del para Speciales të enjten në ora 15:00

Të enjten, më 1 tetor në orën 15:00, në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës (DHSK) në Hagë do...

U dënua me 21 vite burg për 613 kg drogë në banane, Arbër Çekaj ankimon vendimin: Jam i pafajshëm!

Pasi gjykata e dënoi me 21 vite burg pasi akuzohet për trafik ndërkombëtar droge, Arbër Çekaj, pronari i kompanisë ‘Arbi Garden’ në...

Emoji të rinj do të vijnë në vitin 2021, duke përfshirë një zemër të ndezur dhe mbi 200 emoji të rinj për çifte

Në vitin 2021 pritet të vijnë emojit e rinj.  Konsorciumi Unicode, një organizatë jofitimprurëse që mbikëqyr standardet e emoji...
- ISLAMSHOP.CH -