KURIOZITETE

Studimi: Gripi mund të lehtësojë përhapjen e infeksionit të Covid-19

Një studim i kryer prej dy nga institutet më prestigjoze në botë, ai Max Planck në Gjermani dhe Instituti Pasteur në Francë,...

Qepët me Filiza – Rastet Kur Nuk Duhet T’i Konsumoni

Qepa është perimja që konsumohet më shumë në vendin tonë. Qepa është pjesë e familjes botanike Allium. Kjo...

Përse Duhet të Flini në Shpinë – Përfitimet në Shëndetin e Lëkurës

Ka fakte interesante mes shëndetit dhe pozicionit të gjumit. Këto fakte fillojnë që nga mirqenia e lëkurës e deri tek kockat.Një studim...

Vetëm 43 persona në botë, ky grup gjaku është më i rralli

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Vetëm 43 persona në botë e kanë grupin e gjakut Rezus nul ose...

Çajrat Më Të Mirë Bimorë Kundër Astmës

Çajrat bimorë janë të nevojshëm dhe të domosdoshëm për të rikthyer nivelet e energjisë, për të forcuar imunitetin por edhe luftuar astmën.

Çfarë Përfitimesh Shëndetësore Ofron Ekspozimi Në Diell?

Ekspozimi në diell na mundëson plotësimin e nevojës për vitaminën D e cila është shumë e rëndësishme për shëndetin.

Japonia teston me sukses makinën fluturuese elektrike

https://youtu.be/AfI_t73wNnc Një kompani japoneze ka testuar për here të pare me sukses një makinë fluturuese.Sky Drive Inc. zhvilloi testimin e saj...

Njihuni me dhelprën fluturuese

Dhelprat Australiane Fluturuese janë ndër gjitarët më të lëvizshëm në planetin tonë. Sipas një studimi të bërë së fundmi ato janë nomade...

Ja lulet që duhet të dhuroni sipas çdo rasti!

Që në lashtësi lulet janë dhuruar si një mënyrë jo verbale për të shprehur diçka. Megjithëse shekujt kalojnë dhe dhuratat sa vijnë...

Udhëtimi më i gjatë në botë me autobus do të zgjasë plot 70 ditë

Udhëtimi më i gjatë në botë me autobus pritet të realizohet shumë shpejt. Agjencia turistike Adentures Overland shpreson që...

Të fundit

Hiqet homologimi për veturat që vijnë në Kosovë nga shtetet e BE-së, Zvicra dhe Norvegjia

Qytetarët e Kosovës do ta kenë më të lehtë të blejnë vetura jashtë vendit nga sot. Kjo për arsye...

Franca ka frikë: Terapia intensive mund të shkojë drejt kolapsit. Trembet edhe Merkel

Europa i trembet shtimit të rasteve me Covid-19. Spanja kryeson rënditjen me mbi 730 mijë të infektuar. Franca numëron...

Meta pret Koordinatoren e re Rezidente të OKB-së në Shqipëri: Uroj një bashkëpunim të shkëlqyer mes vendit tonë e KB

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka pritur sot në një takim Koordinatoren e re Rezidente të OKB-së në Shqipëri, znj.Fiona McCluney, me...

“Kush pyet o vlla”, banesa iu shemb nga tërmeti, familja në Kurbin: A rrihet në çadër? Nuk dua luks, veç shtëpi të fus kokën...

Fillimi i sezonit të shirave dhe të ftohtit ka nxjerrë në pah situatën e vështirë që po kalojnë qindra familje, 10 muaj...

Të gjithë ‘vrapojnë’ në orët e fundit, shkon rreth 500 numri i aplikuesve për hetues në ‘FBI-në shqiptare’

Teksa mesnata e ditës së sotme mbyll aplikimet për hetues në Byronë Kombëtare të Hetimit apo siç është quajtur ndryshe FBI-ja shqiptare,...
- ISLAMSHOP.CH -