KURIOZITETE

​Pica napolitane rrezikon njohjen nga UNESCO për shkak të furrës elektrike

Njohja nga UNESCO e picës si trashëgimi e njerëzimit është në rrezik për shkak të përdorimit të furrës elektrike. Ky është alarmi...

Kur diplomën ta jep një… robot!

Një universitet malajzian propozoi përdorimin e robotëve të veshur me fustane për të qenë në gjendje të...

EASA çertifikon avionin e parë elektrik

Agjensia Europiane e Sigurisë së Aviacionit (EASA) njoftoi sot se ka çertifikuar për herë të parë një...

Zbulohen në Argjentinë mbetjet e një specieje të re dinosauri

Mbetjet e një specie të re dinosauri mishngrënës me krahë, që ka jetuar në Patagoni rreth 90 milionë vjet më parë, është...

NASA po kërkon vullnetarë për ‘pushime’ shumë të veçanta

Qendra Hapësinore ‘Lyndon B. Johnson’ është ‘shtëpia’ e kontrollit të misionit të NASA-s për të gjitha fluturimet e drejtuara në hapësirë, si...

Gjuha shqipe, një ndër gjuhët më të vështira për t’u mësuar nga të huajt

Përvetësimi i gjuhës shqipe është mjaft i vështirë dhe kërkon një sforcim të madh për ta mësuar. Ky është...

Këpucari Rumun krijon këpucët anti-Covid

Distancimi social ka qenë një ndër rregullat kryesore që është kërkuar nga autoritetet shëndetësore në mbarë botën për të parandaluar përhapjen e...

SpaceX dërgon në orbitë 60 satelitë të internetit

Raketa Falcon u ngrit nga kompleksi "Space Launch Complex 40" në Stacionin e Forcave Ajrore "Cape Canaveral" në Florida.

Një tornado në mes të një liqenit të Shkodrës

Një tornado në mes të një liqeni. Ky fenomen i jashtëzakonshëm i pikasur nga hapësira e NASA-s nuk...

Shkencëtarët: Ibuprofeni mund të ulë deri në 80% vdekshmërinë nga COVID-19

Shkencëtarët britanikë po testojnë “Ibuprofen-in”, si një ilaç që mund të ulë deri në 80% vdekshmërinë nga koronavirusi. Lajmi...

Të fundit

Më shumë se 1.7 milion të prekur dhe rreth 68 mijë viktima nga infeksioni Covid në Brazil

Ende nuk ka asnjë shenjë të zbritjes së kurbës së koronavirusit në Brazil, ku Presidenti i Republikës, Jair Bolsonaro, gjithashtu u infektua...

Kosovë : Instituti Kombëtar kërkon nga qytetarët të respektojnë masat kundër Covid-19

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, edhe njëherë ka kërkuar nga qytetarët që të respektojnë masat e reja të vendosura në Qeveria e...

Kryevirologu amerikan: Covid është bërë më i fortë, pandemia në fillimet e saj

Kryevirologu amerikan Anthony Fauci ka deklaruar se ‘Koronavirusi është bërë më i fortë’ dhe se ne ‘do të duhet të jetojmë me...

Dhimbjet Muskulare – Kura Natyrale Që Funksionon

Dhimbjet muskulare dhe të gjymtyrëve janë të forta dhe aspak të këndshme. Fundja, asnjë dhimbje nuk është e tillë.

Beograd, gjatë protestave janë plagosur 19 policë dhe 17 protestues

Gjatë protestave në Beograd janë plagosur 19 policë dhe 17 protestues, deklaroi sot mjekja e urgjencës, Ivana Stefanoviç. Sipas...
- ISLAMSHOP.CH -