Categories Archives: Kuzhinë

Çorba me mish të grirë.

Çorba me mish të grirë Për 6 persona nevojiten: ▪ 450 g mish i grirë viçi ▪ 300 g rriska të gjera mishi ▪ 3 karota të prera në katrorë ▪ 2 rrënjë majdanoz të prerë në rrathë ▪ 2 degëza selinoje ▪ 1 qepë ▪ 2 thelpinj hudhre ...

Pulë e pjekur në skarë me arra.

Pulë e pjekur në skarë me fasule dhe arra. Proteinat e pulës dhe yndyrat e shëndetshme nga arrat dhe farat, të mbajnë të kënaqur pa karbohidrate shtesë! Gjysmë gjoksi pule kripë biber pudër e hudhrës spec i kuq lëng limoni vaj ulliri sallat ...

Reçel me manaferra.

Reçel me manaferra Përbërësit: • 2 kg manaferra • 2 kg sheqer Përgatitja: Manaferrat e pastruara I hedhim në enë të përshtatshme, sipri ua shtojmë sheqerin( apo një rënd manaferra, një rënd sheqer) dhe ashtu I lëmë 1-2 orë. Pasi që m ...

Byrek me Krem Djathi – Shije Unike.

Është një recetë fantastike që të kënaq syrin që në pamjen e parë, e që të ndjell menjëherë shijen për ta provuar patjetër. Një recetë e veçantë, shumë e shijshme që mbush gjithë shtëpinë me aromë fantastike dhe bashkon gjithë f ...

Mushkëri pule me oriz.

Orizi do të duhej të ishte i zier derisa uji të avullojë, mirëpo nëse jo, shtoni edhe pak ujë dhe zieni derisa të zihet orizi, transmeton Telegrafi. Nevojiten: rreth 700 g mushkëri pule, 2 lugë vaj, piper sipas shijes, rreth 300 g oriz, 4 lugë ...

Supë viçi me tortelini.

Supë viçi me tortelini! Nevojiten: * 200 gr tortelini me djathë * 2 kube supë e gatshme viçi * 1 lugë kafeje borzilok * 30gr gjalpë * majdanoz * 1l ujë * kripë dhe piper i zi Gatimi: Në tenxheren me ujë në zjarr i vëmë dy kubet e supës së ...