Bota

Zjarri në Kaliforni shkatërron 500 objekte

  Shërbimi zjarrfikës i Kalifornisë njoftoi se zjarri i madh në pjesën veriore të shtetit ka shkatërruar 500 objekte, ndërsa rrezikohen edhe 5 mijë të...

Tërmeti “shkund” ishullin indonezian, raportohen viktima e dëme materiale

  Një tërmet i fuqishëm, me magnitudë 6.4 ballë, goditi ishullin indonezian të Lombokut, mëngjesin e të dielës.  Agjencia e Menaxhimit të katastrofave në vend, raportoi...

Plan për rritjen e moshës së pensionit, mijëra rusë në protestë

  Me mijëra vetë kanë zbritur në rrugët e disa qyteteve ruse për të shprehur zemërimin me propozimet e qeverisë për rritjen e moshës së...

Egjipt: Gjykata shqiptoi 75 dënime maksimale me vdekje

Gjykata e Egjiptit ka shqiptuar 75 dënime me vdekje për personat e dyshuar që akuzoheshin për kampin protestues në Kajro në vitin 2013, i...

Siri, autokolona e katërt e evakuimit nga Dera mbërrin në Idlib

Autokolona e katërt me persona që janë të detyruar të largohen nga qyteti Dera në jugperëndim të Sirisë, kontrollin e të cilit e ka...

Mali Korek në Irak dhe teleferiku i tij atraksion i vërtetë turistik

Mali Korek, i cili ndodhet 120 kilometra nga Erbili i Irakut, paraqet një atraksion të vërtetë turistik për vizitorët të cilët vijnë këtu nga...

“Tornado” zjarri në Kaliforni

  Zjarre të fuqishme pyjore kanë goditur veriun e Kalifornisë duke detyruar me dhjetëra mijëra vetë të braktisin shtëpitë e tyre.  Dy zjarrfikës kanë humbur jetën...

Puigdemont kthehet në Belgjikë: përbetohet të luftojë nga Waterloo-ja

Ish-presidenti katalonal Karles Puigdemont, i cili akuzohet për separatizëm nga qeveria spanjolle, u kthye në Belgjikë të shtunën, siç tha për të vazhduar luftën...

Gjermania frenon azilkërkuesit

  Rregullorja e posaçme e qeverisë gjermane, publikuar nëntorin e 2015-tës, për punësimin ligjor të qytetarëve nga Bosnja, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Serbia e...

Mattis: SHBA nuk po kërkon ndryshimin e regjimit në Iran

Mattis: SHBA nuk po kërkon ndryshimin e regjimit në Iran Shtetet e Bashkuara nuk po kërkojnë ndryshimin e regjimit në Iran, ka deklaruar Sekretari amerikan...

Të fundit

Konferenca e Rektorëve kërkon nga Kuvendi, Qeveria dhe opozita të bëhen bashkë si në kohën e pavarësisë

Rektorët e universiteteve publike në Kosovë kanë kërkuar unifikim të partive politike, në pozitë dhe opozitë, për t’u ballafaquar me problemet me...

Zvicra do të ndërtojë dy qendra shëndetësore dhe një ambulancë në Shqipëri

Mbështetja e Zvicrës për përgjigjen ndaj dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i Nëntorit duket se vazhdon, pavarësisht pandemisë,. Projekti...

Rama-Bashës: Mos na provokoni! S’ua kemi borxh as ne, as populli. Morët gjithçka deshët!

Kryeministri Edi Rama vazhdon t’i bëjë thirrje Bashës për çështjen e marrëveshjes së 5 qershorit, ku përsërit thirrjen që opozita jashtë parlamentit...

Në botë janë 562 mijë viktima dhe 12,6 milion të infektuar

Numri i të infektuarve nga Covid-19 në gjithë botën ka shkuar në mbi 12 milion, përkatësisht 12,631,065 sipas Worldometers.

Ambasada e SHBA-së: Kuvendi ka humbur shpërqendrimin, njerëzit e Kosovës meritojnë më mirë!

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka reaguar ndaj veprimeve të mbrëmshme që ndodhë në Kuvend, konkretisht sulmit verbal...
- ISLAMSHOP.CH -