Bota

Kina investon miliarda në Europë, BE shpreh skepticizmin

Kryeministri kinez Li Keciang u premtoi vendeve të Evropës Lindore dhe Juglindore ndihma prej rreth tre miliardë dollarësh. Në takimin e nivelit të lartë të...

Gjenevë, fillon raundi i tetë i bisedimeve për Sirinë

Sot në qytetin e Gjenevës në Zvicër pas pesë muajsh pauzë filloi raundi i tetë i bisedimeve, ku opozitarët sirianë vijnë nën një çati. Në...

Bangladesh, gjykata mbështet dënimet me vdekje për 139 ushtarë

Gjykata e Lartë e Bangladeshit ka mbështetur dënimet me vdekje për 139 ushtarët për veprimet e tyre në kryengritjen vdekjeprurëse në vitin 2009. “139 do...

“Nuk është caktuar axhenda për Kongresin e Dialogut Kombëtar Sirian”

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se qëllimi prioritar i Kongresit për Dialogun Kombëtar Sirian është përgatitja e listës së pjesëmarrësve, duke shtuar se...

Erdogan dhe Trump sërish do të bisedojnë ditët në vijim

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan të martën tha se në ditët në vazhdim do të bisedojë përsëri me presidentin e SHBA-ve Donald Trump. Në...

“Vetëdija publike do të jetë shtysë për financat islame në Turqi”

Turqia duhet të rrisë vetëdijen publike për financat islame për t'i dhënë shtysë pjesëmarrjes së këtij sektori në treg, tha të martën një zyrtar...

Oksfordi i merr mirënjohjen lideres së Mianmarit, Suu Kyi

Këshilli i Qytetit të Oksfordit në Britani të Madhe i ka marrë çmimin e nderit që ky qytet më parë ia ndau aktivistes për...

Sulmohet me thikë politikani gjerman që përkrahte azilantët

Një sulmues me thikë ka plagosur bashkiakun e Altenas në Gjermaninë perëndimore, Andreas Hollstein, 57 vjeçar, në një sulm për të cilin autoritetet thonë...

Incident ajror mbi Detin e Zi, avioni rus has avionin amerikan të zbulimit

Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi se interceptori rus të shtunën mbi Detin e Zi kishte parandaluar një avion amerikan të zbulimit në përpjekjet e...

Netanyahu: Izraeli i merr seriozisht kërcënimet e Iranit

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, tha se Izraeli i merr seriozisht kërcënimet e Iranit kundrejt vendit të tij. Në një deklaratë me shkrim nga kryeministria e...

Të fundit

Supë : E pasur dhe e shijshme

Kjo është supë tradicionale italiane, e cila ka prejardhjen që nga koha e vjetër romake Përbërësit:

Si të ulet sheqeri pa ilaçe: Pesë receta nga mjekësia popullore!

Sheqeri i ngritur në organizëm është problem serioz mjekësor, i cili nuk bën të injorohet Sasia e ngritur e...

SA PËRFITUAM NGA RAMAZANI

Falenderimi i takon Allahut dhe salavatet dhe përshëndetjet më të mira qofshin për të dërguarin e Allahut Muhamedin, familjen e tij dhe...

MEDITIME KURANORE – 154

1. Nata e Kadrit dhe vlerat e saj! U përmend nata e Kadrit në suren el Kadër pesë herë, në këto përmendje...

Afrikë e Jugut: Masat e izolimit, “jo kushtetuese” dhe “të pavlefshme”

Një gjykatë afrikano-jugore ka vendosur se disa rregulla të izolimit, të vendosura nga qeveria, ishin jo kushtetuese dhe të pavlefshme.
- ISLAMSHOP.CH -