Kosova

“Samiti i Sofjes i hap dyert Kosovës drejtë BE-së”

Kosova me 17 maj pritet të marrë pjesë për herë të parë në Samitin e Sofjes që organizohet për shtetet e Ballkanit Perëndimor nga...

Pacolli në Greqi: Mos e harroni Kosovën është krijesë e Bashkimit Europian

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, në ministerialin e Procesit të Vishegradit, që po mbahet në Greqi, në fjalimin e tij citohet t’u...

PDK e cakton anëtarin e saj në KQZ, AAK e Nisma ende pa emër!

Koalicioni qeverisës PAN ka arritur marrëveshje për ndarjen e përfaqësuesve të anëtarëve në KQZ. PAN-i do të ketë dy përfaqësues në KQZ, ku njëri nga...

Zv.presidenti i Parlamentit Europian: S’mund të premtoj se vizat hiqen shpejt

  Zv/presidenti i Parlamentit Europian, Rainer Wieland, tha se s’mund të japë asnjë datë konkrete, e as të premtoj se vizat do të hiqen shpejt...

Analizë e gazetës spanjolle “El Pais”: Kosova nuk ka ngjashmëri me Katalonjën

    Jo të gjitha problemet kanë një zgjidhje dhe jo të gjithë ofrojnë një zgjidhje që të kënaqë pjesët e interesuara. Kosova është një shembull...

Haradinaj takon ish-ministrin e brendshëm të Austrisë, flasin për liberalizimin e vizave

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim ish-Ministrin e Mbrojtjes të Austrisë dhe ish- EuroParlamentarin, Dr. Friedhelm Frischenschlager, me të cilin bisedoi për...

Mediat serbe: “11 pikat” e “planit të Washingtonit”, shuajnë shpresat e Serbisë për Kosovën

    Mediat serbe kanë publikuar, siç thuhet, “11 pika kyçe” të dokumentit të titulluar “Plani i mbështetjes së integrimit ndërkombëtar të Kosovës”, i cili u...

Prishtinë, prezantohen programet e Universitetit Anadolu për studime në distancë

    Në një takim të mbajtur në Insitutin Yunus Emre në Prishtinë, dekani i Fakultetit të Shkencave të Komunikimit pranë Universitetit Anadolu të Turqisë, Prof....

Veç një njohje për pesë muaj, Serbia tërheq njohjet e vjetra

    Gjatë pesë muajve të vitit 2018 Pavarësinë e Kosovës e ka njohur vetëm Barbadosi, teksa diplomacia e Serbisë vazhdimisht po tenton t’i bindë vendet...

Gashi thotë se EULEX-i nuk i duhet më Kosovës

    Avokati, Tomë Gashi ka vlerësuar se misioni i EULEX-it nuk ka arritur ta kryejë punën për të cilën ka qëndruar dhjetë vjet në Kosovë. Ai...

Të fundit

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish=...

Zvicër: Janë regjistruar 108 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar 108 infeksione të reja me virusin e koronës, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG)...

Iran, rritet në mbi 12.600 numri i viktimave nga COVID-19

Me 188 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 12.635 numri...

Japoni, 63 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Numri i personave që kanë humbur jetën në përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë është rritur...

Ushtria serbe nuk i bindet Vuçiç, kundërshton urdhërin për ndalimin e protestave

Ushtria serbe ka dalë kundër urdhërit të presidentit Aleksandër Vuçiç, për ndalimin e protestave në Beograd. Mësohet se refuzimi ka ardhur nga...
- ISLAMSHOP.CH -