Shëndetësi

Trëndafili i egër një mrekulli për shëndetin

Kokrrat e Trëndafilit të Egër janë nga bimët medicinale me efektet më të fuqishme në organizmin e njeriut. Kokrrat e Trëndafilit të Egër thahen...

Dobitë e kumbullës!

Efektet pozitive të frutave mbi shëndetin tonë janë të dokumentuara në mënyra të ndryshme, por vetitë e kumbullës janë mbresëlënëse. Një kumbull e një madhësie...

Problemet shëndetësore që fshihen pas mpirjes së gishtave!

A ju ndodh të ndieni gishtat, apo krahun të mpirë? Nëse po atëherë duhet të dini se kjo ka disa arsye pse ndodh. Mpirja...

A po kontribuojnë prerjet cezariane në autizëm?

Dr. Perlmutter njihet për kontributin e tij që ka dhënë për fëmijët me autizëm. Njihet gjithashtu si autor i librit "The grain brain" dhe...

Çaji i cili shëron stresin dhe ankthin!

Stresi është një sëmundje e cila shkakton mjaft probleme tek njerëzit. Ndoshta në fillim duket si diçka e parëndësishme por është vërtet sëmundje serioze. Disa...

Shënohet Dita ndërkombëtare e shëndetit oral!

Në kuadër të projektit “Dhëmbë të shëndoshë, fëmijë të lumtur”, sot përmes aktiviteteve shënohet Dita ndërkombëtare e shëndetit oral. Me këtë rast në amfiteatrin e...

Të mirat nga konsumimi i lëngut të domateve!

Domatet përdoren në salca të ndryshme, në gjella ashtu si edhe në sallata. Por megjithatë pothuajse për të gjithë, domatet nuk janë zgjidhja e...

Përbërësit natyralë që kurojnë bajamet e qelbëzuara

Bajamet e inflamuara apo të qelbëzuara është një nga shenja më frustruese të ftohjes. Për këtë problem nuk ka asnjë zgjidhje magjike, por ju duhet...

Luleshtrydhet përmirësojnë shëndetin e syve!

Ditët e ftohta janë pothuajse në përfundim ndërsa tani dhe temperaturat fillojnë të ngriten. Por kjo kohë gjithsesi që do kujdes dhe për mënyrën e...

Shikoni shumë televizor? Ja çfarë ndodh me ju

Televizioni është kthyer në një problem serioz. Shkencëtarët kanë zbuluar se njërëzit që shikojnë shumë televizor mund të rrezikojnë të sëmurën nga një sëmundje. Studimi...

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...
- ISLAMSHOP.CH -