Shëndetësi

Ja sa të shëndetshme janë vezët e pagatuara

Vezët kanë vlera ushqyese, sepse ato përmbajnë komponime që janë të rëndësishme për funksionimin e të gjithë organizmit, si seleni, jodi, fosfori, kolina, luteina,...

Ushqimet që luftojnë dhimbjet e artritit reumatik

Simptomat e artritit reumatik përfshijnë dhimbjen, ngurtësim të muskujve, lodhje dhe humbje peshe. Por shkencëtarët kanë krijuar një listë ushqimesh që kanë efekte të mira...

Dieta me mish që i bën mirë shëndetit?!

Kemi dëgjuar gjithmonë që mishi është i dëmshëm për shëndetin. Por, një doktor amerikan nuk është aspak kundër ngrënies së mishit. Dr. Stephen Smith, profesor...

Vitamina C, e dobishme për shëndetin

Vitamina C shërben si mburojë ndaj shumë patologjive dhe është një element ndihmës kundër gripit dhe rrufës. Vitamina C është një nga dhuratat e shumta...

Pse duhet të konsumoni patate të ëmbla

Për një jetë të shëndetshme keni nevojë për ushqim të shëndetshëm, për këtë arsye duhet të shtoni në regjimin tuaj ushqimor pataten e ëmbël....

Zbulohet çelësi që hap ADN-në

Në qeliza ekziston një çelës molekular që mund të hapë ADN-në dhe mundëson që të lexohen informacione deri tani të fshehura. Të koordinuar nga Jacques...

Shenjat që tregojnë se ju jeni duke e tepruar me sheqerin

Sheqeri thuajse gjendet në të gjitha gjërat që ne konsumojmë, madje edhe në ato ushqime që nuk ta merr mendja se mund të ekzistojnë....

Nëse këto sinjale ju paraqiten, stresi po ju shkatërron. Parandalojeni tani!

Është e pamundur ta shmangësh në botën e sotme. Por nëse jeni të stresuar dhe vazhdimisht vuani nga shenjat fizike të ankthit, sipas intv.al...

Ç’kujdes duhet të kemi kur marrim antibiotikë?

Ajo që i dallon antibiotikët nga barnat e tjera është fakti se ato janë barnat e vetme të cilat, kur i jepen pacientit, kanë...

Xheli Aloe vera shkatërron qelizat e tumoreve, ndihmon në kimioterapi

Xheli është i pangjyrë dhe me strukturë xhelatinoze dhe gjendet në pjesën e brendshme të fletës së kësaj bime shëruese. Xhelin mund ta pini dhe...

Të fundit

Maqedoni e Veriut, 5 të vdekur dhe 35 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit u regjistruan pesë raste të vdekjes nga virusi, me çka numri i...

Zvicër: 15 miliardë franga shtesë për sigurimin e të papunëve

Këshilli Federal i ka propozuar Parlamentit një 15 miliardë franga shtesë në funksion të sanimit të tejkalimit të dëmeve të shkaktuara nga...

Qytetarët të kënaqur me punën e Osmanit e Kurtit, bie besueshmëria te presidenti

Qytetarët e Kosovës kanë kthyer besimin në institucionet e vendit sidomos në Qeveri e Kuvend. Kështu tregojnë gjetjet e anketës së Pulsit...

Kina lançon dy satelitë të tjerë në hapësirë

Kina lançoi dy satelitë të rinj të eksperimenteve teknologjike të shtunën, njoftoi media shtetërore. Satelitët e lançuar në orbitën...

Iran, rritet në 7.734 numri i të vdekurve nga COVID-19

Në Iran, 57 njerëz kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të kaluara si rezultat i koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar...
- ISLAMSHOP.CH -