Çavuşoğlu dhe Lavrov do të zhvillojnë takim më 16 shkurt

Mos i humb

Basha: Gjendja ku jemi sot e pakrahasueshme me asnjë vend të rajonit

Kryedemokrati Lulzim Basha ka folur sot për situatën në vend teksa deklaroi se gjendja ku jemi sot është e pakrahasueshme me asnjë...

Rikthehen protestat e naftëtarëve në Ballsh/ Paralajmërojnë grevë urie: Nuk na pret njeri, jemi në mes të katër rrugëve

Janë rikthyer protestat e naftëtarëve në Ballsh, përpara uzinës së qytetit. Naftëtarët kanë paralajmëruar grevë urie. Ata shprehhen se...

SHBA, 20 milionë dollarë dëmshpërblim familjes së afrikano-amerikanit të vrarë

Familjes së William Green (43), afrikano-amerikani të cilin e vrau policia në Maryland, do t’i paguhet dëmshpërblim prej 20 milionë dollarësh.

Qeveria e Kosovës merr përsipër subvencionimin e prodhimit të qumështit

Kryeministri Avdullah Hoti pas takimit me përpunuesit e qumështit ka thënë se janë dakorduar që Qeveria të merr përsipër të subvencionojë prodhimin...

Një takim i ministrave të Jashtëm rus dhe turk është planifikuar në margjinat e Konferencës së Sigurisë në Mynih më 16 shkurt, njoftoi sot Ministria e Jashtme ruse,  (AA).

“Takimi i ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov dhe homologut të tij turk Mevlüt Çavuşoğlu është planifikuar për të dielën”, u tha një burim në ministri gazetarëve në Moskë.

Në një njoftim, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se Rusia dhe Turqia janë në kontakt në nivele të ndryshme mbi situatën në provincën veriore siriane të Idlibit.

“Presidenti ynë Vladimir Putin dhe homologu i tij turk Recep Tayyip Erdoğan janë në kontakt. Ata patën një bisedë telefonike këtë javë më 12 shkurt. Ushtarakët tanë janë në kontakt dhe ka një shkëmbim të delegacioneve në nivel ekspertësh”, tha ai.

Në shtator të vitit 2018, Turqia dhe Rusia u dakorduan ta kthejnë Idlibin në një zonë të de-eskalimit në të cilën aktet e agresionit janë të ndaluara.

Por, më shumë se 1.800 civilë janë vrarë në sulme nga regjimi dhe forcat ruse që nga ajo kohë, duke shkelur armëpushimin e vitit 2018 si dhe një të ri që filloi më 12 janar.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rrjedhin gjitha detajet e Google Pixel 5, pak para lansimit!

Google ka vendosur të mbajë një ngjarje më vonë sot gjatë ditës, ku kompania do të zbulojë zyrtarisht modelin e ri të...

Rusi, 169 viktima dhe mbi 8.900 raste të reja me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.185.231 ndërsa bilanci i viktimave në 20.891.

Macron telefonon Putinin: Duhet një armëpushim i plotë mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe homologu i tij francez, Emmanuel Macron, bënë thirrje për armëpushim midis forcave të Azerbajxhanit dhe atyre...

Ukrainë, 5 të vdekur gjatë zjarreve pyjore

Gjatë zjarreve pyjore në Lugansk, në lindje të Ukrainës, për vdekje kanë pësuar pesë persona. Në njoftimin e Ministrisë...

Sinjalet e Fshehura Që Tregojnë se i Keni Enët e Gjakut të Bllokuara

Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen. Në gjendjen e tyre normale, arteriet janë elastike...