Çdo 7 fëmijë në SHBA ka tension të lartë të gjakut

Mos i humb

Erdoğan: Turqia do të vazhdojë t’i mbrojë qytetarët kundër COVID-19

Turqia do të vazhdojë t'i mbrojë qytetarët e saj nga ndikimi i shpërthimit të koronavirusit të ri (COVID-19) me masa dhe pako...

Solidaritet me të prekurit, sindikata e punonjësve të shërbimit shëndetësor flet me deklaratë

Masat për pajisjet mbrojtëse të personelit shëndetësore duhet të ngrihen në nivelin më të lartë, tha në një deklaratë Sindikata e Punonjësve...

Dalin nga Infektivi 10 pacientët që u shëruan nga COVID-19, Manastirliu thirrje qytetarëve: Jemi ende në fillimet e luftës

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, thekson se 10 pacientët e shëruar nga koronavirusi tek Spitali i Infektivit tashmë janë dërguar nëpër shtëpitë...

TE JETOSH PA BRENGA

https://youtu.be/MDWi2zzzE7M Jeta është një dhuratë e madhe, njeriu në të nuk lihet krejtësisht pa brenga, pikëllime...

 

 

Në Shtetet e Bashkuara, 1.3 milionë fëmijë dhe adoleshentë raportohen të kenë hipertension.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) raportojnë se 1.3 milion njerëz në grupmoshat 12-19 vjeçare në Shtetet e Bashkuara kanë tension të lartë të gjakut.

Të paktën 12,000 fëmijë dhe të rinj morën pjesë në studim, secili nga shtatë fëmijët e shprehur në hipertension.

Studimi vuri në dukje se tensioni i lartë i gjakut në moshë të tillë të re mund të çojë në sëmundje të zemrës dhe veshkave.

Raporti i CDC theksoi se njerëzit me presion të lartë të gjakut duhet ti japin rëndësinë e lëvizjes më të madhe dhe ushqimit të shëndetshëm.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, në 24 orët e fundit shënohen 410 vdekje të reja nga koronavirusi

Me 410 vdekje të reja të shënuara në 24 orët e fundit në SHBA ka arritur në 1.711 numri i të vdekurve...

Britani, arrin në 1.019 numri i të vdekurve nga COVID-19

Me 260 vdekje të reja të shënuara në një ditë në Britani të Madhe ka arritur në 1.019 numri i të vdekurve...

Maqedoni e Veriut, rritet në 4 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut konfirmoi vdekjen e 4 si pasojë e koronavirusit (Covid-19) në vend. “Mëngjesin...

Turqi, rritet në 108 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, ka konfirmuar 16 vdekje të reja nga koronavirusi në Turqi, me çka numri i përgjithshëm i...

Shkon në 91 numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se pas testimit të dytë edhe një person ka rezultuar pozitiv me virusin...