Çdo qytetar i Turqisë vitin e kaluar ka dhuruar nga 53 dollarë në bamirësi

Mos i humb

Zoom ka hapësirë në sistemin e sigurisë që vjedhjen e fjalëkalimeve në Windows

Si pasojë e shpërthimit të coronavirusit dhe detyrimit të njerëzve të qëndrojnë mbyllur në shtëpi, aplikacioni për videokonferenca Zoom është popullarizuar në...

Bill Gates: Të mbyllet gjithçka për 10 javë, nëse duam ta mundim koronavirusin

Themeluesi i kompanisë Microsoft, Bill Gates, në një shkrim autorial të botuar në Washington Post, u ka bërë apel autoriteteve në SHBA...

Çavuşoğlu për “The Washington Times”: Çka bëjmë sot, përcakton të nesërmen

Ministri i Jashtëm turk, Mevlüt Çavuşoğlu, në një artikull në "The Washington Times" deklaroi se përpjekjet individuale për të luftuar pandeminë e...

COVID-19, thirren ezane nëpër xhamitë në Evropë në shenjë inkurajimi gjatë pandemisë

Afër 100 xhami në Gjermani dhe Holandë të premten u jehuan me thirrjen e ezanit si një gjest mbështetjeje për muslimanët në...

Sipas një raporti të studimit me qendër në Stamboll, çdo qytetar i Turqisë vitin e kaluar ka dhuruar 303 lira turke (53.34 dollarë) në bamirësi, (AA).

Këto donacione individuale arritën deri në 17.6 miliardë lira turke (3.1 miliardë dollarë) që përbën 0.5 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB) të vendit, tha Fondacioni i Sektorit të Tretë të Turqisë (TUSEV).

Pothuajse 90 për qind e donacioneve janë bërë drejtpërdrejt, të afërmve, fqinjëve ose lypësve, ndërsa pjesa tjetër është bërë përmes organizatave jofitimprurëse, thuhet në raport.

Raporti po ashtu vuri në dukje se gati gjysma e njerëzve japin bamirësi bazuar në besimet fetare.

Turqia, e cila ishte kombi më bujar në vitin 2017 dhe 2018, shpenzoi 8.4 miliardë dollarë në ndihma humanitare në vitin 2018, një pjesë e konsiderueshme të 28.9 miliardë dollarë të totalit të ndihmës ndërkombëtare.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon.

Publikohet një sondazh që Vetëvendosjes e vë të parën me 52%

Nga Vetëvendosje po janë shumë optimistë sa i përket mundësisë së organizimit të zgjedhjeve të reja, dhe rezultatit që do të merrte...

Vdes në punë saldatori i pusit të naftës në Kuçovë, arrestohet shefi i ndërmarrjes

Një saldator i moshës 60-vjeçare ka humbur jetën ditën e djeshme teska punonte në një pus nafte në Kuçovë.