Ceremonia përkujtimore në Hiroshima apelon për “një botë të pastruar nga armët bërthamore”

Mos i humb

Kritiku i Kremlinit lë spitalin

Gjendja shëndetësore e aktivistit të opozitës ruse Alexei Navalny është stabilizuar dhe mjekët vendosën që ai të lërë spitalin. Megjithatë, pas konfirmimit...

Rama dhe Veliaj inspektojnë kantieret e rindërtimit në Lanabregas: Janë 359 kantiere të hapura; të hënën miratojmë 250 të fundit

Kryeministri Edi Rama, kryebashkiaku Erion Veliaj dhe ministri i Shtetit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj inspektuan punimet për rindërtimin e banesës së familjes...

Blindohet Lukashenko, mbyll kufijtë me Poloninë e Lituaninë

Presidenti Bjellorus Aleksandër Lukashenko ka thirrur besnikët e tij dhe ka deklaruar se do të mbyllë kufijtë e Bjellorusisë me Poloninë dhe...

“El Chapo kinez” i dënuar me vdekje, arratiset nga burgu – iku përmes kanalit të ujërave të zeza

Arratisja nga burgu si në skenat e filmave aksion të Hollywood-it ka ndodhur në Shoshenk, ku kamerat e sigurisë filmuan në detaje...

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres dhe kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe, në ceremonitë përkujtimore të 75-vjetorit të hedhjes së bombës atomike në Hiroshima bënë thirrjen për një “botë të pastruar nga armët bërthamore”.

Një ceremoni përkujtimore u mbajt në Parkun Memorial të Paqes në qytet për ata që humbën jetën dhe u plagosën si pasojë e bombës atomike të hedhur në Hiroshima, Japoni, në mëngjesin e 6 gushtit 1945.

Në një fjalim pas qëndrimit të nderit, kryeministri Abe, tërhoqi vëmendjen në qasjen e ndryshme të vendit të tij kundër armëve bërthamore dhe shqetësimet serioze të sigurisë në botë.

“Japonia do të punojë me këmbëngulje për një botë të pastruar nga armët bërthamore. Vendet duhet të eliminojnë ndjenjën e pasigurisë me pjesëmarrje të ndërsjellë dhe me dialog”, tha Abe.

Duke vënë në dukje se Japonia do të kryejë detyrën e urës mes shteteve që kanë fuqi bërthamore dhe atyre që nuk kanë, Abe njoftoi se synojnë që brezave të ardhshëm t‘i transmetojnë problemet që kanë përjetuar viktimat nga bomba atomike.

– “Shtetet që kanë armë bërthamore kanë një përgjegjësi të veçantë”

Ndërsa Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, në mesazhin e tij me video dërguar në ceremoni theksoi se ka largim nga objektivi për një botë pa armë bërthamore.

“Fragmentimi, pasiguria dhe mungesa e dialogut, kërcënojnë botën që të shndërrohet në një konkurrencë bërthamore strategjike të pamatur”, tha Guterres.

Ka një rrezik shumë të lartë që armët bërthamore të përdoren në mënyrë të qëllimshme ose gabimisht tha Guterres i cili ka shtuar më tej se “Shteteve u përsëris thirrjen time të rikthehen në këtë rrugë dhe këtë vizion të përbashkët që do të sigurojë eliminimin e plotë të armëve bërthamore. Ndërkohë që të gjitha shtetet mund të ndërmarrin një rol pozitiv, shtetet që kanë armë bërthamore kanë një përgjegjësi të veçantë. Tani është koha për dialog, masa që ndërtojnë besim, për kufizimin më të lartë dhe pakësimin e vëllimeve të municioneve bërthamore”.

Në ceremoni dërguan video mesazhe krerë të shteteve dhe liderë të vendeve të ndryshme.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

“Jam dakord me Ilir Metën”, reagon Rama: Sa mirë do kishte qenë sikur ta kishte mbrojtur Valbonën si Vjosën kur ishte zv.shef i qeverisë...

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së presidentit Ilir meta për Lumin Vjosë, ku ky i fundit theksoi se e ardhmja...

Kosovë / Dështon për herë të tretë votimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike Covid-19

Kuvendi i Kosovës ka dështuar për herë të tretë të votojë në lexim të parë Projketligjin për Rimëkëmbje ekonomike Covid-19.

I zhgënjyer nga shteti, qytetari nga Shijaku detyrohet të kthehet në shtëpinë e prishur nga tërmeti: Jam invalid, 8 muaj as përkrahje, as ndihmë,...

Banori i Shijakut, Klodian Luku, bashkë me 16 anëtarët e tjerë të familjes së tij, kanë jetuar në dy çadra të ngushta...

Vetëm 30 dollarë për një natë, shtëpia e ‘Princit të Bel Air’ jepet me qira!

Seria “Princi i Bel-Air”-it që edhe shënoi fillimin e karrierës së Uill Smith në televizion, feston 30 vjetorin. Dhe...

Më shumë se 30 të vdekur nga zjarret në Kaliforni/ Shkencëtarët: Ngrohja globale pati ndikim të lartë

Zjarret masive të rëna në Kaliforni nga ngritur shumë shqetësime në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.