Çfarë ishin ato që pamë mbrëmë në qiell

Mos i humb

Tiranë : Pranga 45-vjeçarit kishte armë dhe drogë me vete

Finalizohet një tjetër operacion për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e armëmbajtjes pa leje dhe narkotikëve. Operacioni policor...

Vetëm 55% e punonjësve kanë përfituar pagën prej 40 mijë lekësh

Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë lekësh si pjesë e paketës së dytë financiare dhe...

OFL i kërkon burimet e pasurisë Enver Bajrit dhe një tjetër pjesëtari të bandës

Operacioni Forca e Ligjit iu kërkon burimin e pasurisë dy personazheve të tjera të botës së krimit, pjesëtarë të bandës kriminale të...

Shqipëri : Sërish rritje e numrit të të infektuarve, 21 raste të reja me COVID-19

Vijon sërish të jetë i lartë i personave të infektuar nga COVID-19. Përgjatë 24 orëve të fundit...

Nëse mbrëmjen e djeshme ishit të vëmendshëm, s’mund të mos ju ketë rënë në sy një “spektakël yjesh”.

Pikëza të ndritshme që ndiqnin njëra-tjetrën me një simetri të frikshme, ndërkohë që numri i tyre sa vinte e shumëfishohej. A thua se po kolonizonin qiellin. Por ç’ishte e gjitha kjo?

Kështu nga një anë morën hov teoritë konspirative mbi disqet fluturuese, disa menduan për pak çaste mbi një shi meteorësh të mundshëm, ndërkohë që e vërteta është krejt ndryshe.

Ajo çka keni parë mbrëmë është konstalacioni satelitor Starlink, i ndërtuar nga SpaceX për të përmirësuar shërbimin e internetit nga hapësira.

Konstelacioni përbëhet nga mijëra satelitë të vegjël të prodhuar në masë në orbitën e ulët të Tokës, duke punuar në kombinim me transmetuesit tokësorë. SpaceX gjithashtu planifikon t’i shesë disa nga satelitët për qëllime ushtarake, shkencore ose eksploruese.

Kompania ka 400 satelitë në orbitë, dhe po planifikon të lëshojë edhe 12 000 të tjerë. Ju kujtojmë se SpaceX lëshoi në orbitë 60 satelitët e rinj me datën 18 mars dhe ky është grupi i gjashtë i Starlinks që SpaceX që ka lëshuar brenda një viti.

Astronomët i kanë konsideruar këta satelitë si një “krim kundër njerëzimit”. Ata mendojnë se satelitët po pengojnë vëzhgimet shkencore dhe e bëjnë të vështirë për ta të shohin qiellin e natës pasi reflektojnë dritë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...