Çfarë Përfitimesh Shëndetësore Ofron Ekspozimi Në Diell?

Mos i humb

Ministri jemenas akuzon Iranin për destabilizimin e rajonit

Ministri i Informacionit i Jemenit, Moammar al-Eryani, sot akuzoi Iranin për eksport të terrorizmit dhe kaosit në rajon. Akuza...

Shqipëria e 4-ta në botë për azilantët/ Meta: Mjaft më! Hapi i parë për rikthim në drejtimin e duhur, respektimi i ‘5 qershorit’ dhe...

Presidenti Ilir Meta ka publikuar një foto ku dallohet një raport për periudhën 2010-2019 ku Shqipëria renditet e 4-ta në botë dhe...

Një tjetër nxënëse pozitive me Covid 19, mbyllet klasa në gjimnazin e Gjirokastrës

Vazhdon saga e infektimeve në shkollën e mesme “Siri Shapllo” në Gjirokastër. Një tjetër nxënëse e klasës X ka...

Indonezi, 20 të lënduar gjatë përmbytjeve

Reshjet e dendura të shiut në Indonezi kanë shkaktuar përmbytje në shumë pjesë të këtij vendi, ndërsa si pasojë e motit të...

Ekspozimi në diell na mundëson plotësimin e nevojës për vitaminën D e cila është shumë e rëndësishme për shëndetin.

Ai ofron një sërë përfitimesh por nëse është i tepruar, këto përfitime bëhen të rrezikshëm.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për përfitimet që ekspozimi në diell i ofron organizmit..

Ul Tensionin e Gjakut

Përfitimi i parë që vjen nga ekspozimi i matur në diell është ulja e tensionit të gjakut.

Disa studime, të cilave u referohet AgroËeb.org kanë zbuluar se gjaku çliron oksidin nitrik sapo drita e diellit të prekë lëkurën.

Kjo substancë ndihmon në uljen e tensionit të gjakut dhe rrjedhimisht ul rrezikun e atakut në zemër apo ishemisë.

Por kjo nuk do të thotë që ju të qëndroni me orë të tëra në diell për të ulur tensionin e gjakut.

Shëndeti i Kockave.

Osteoporoza është një nga sëmundjet më të frikshme që i ndodh një njeriu.

Osteoporoza është një sëmundje gjatë së cilës densiteti i kockës dhe cilësia e saj reduktohet gradualisht duke e bërë atë më të thyeshme.

Pacientët që vuajnë prej saj këshillohen të të marrin vitaminë D jo vetëm si suplement por edhe nga dielli.

Kjo vitaminë ka një lidhje të drejtpërdrejtë me dendësinë e kockave, ndaj një ekspozim i matur në diell përmirëson shëndetin e tyre.

Gjumi

Kur drita e diellit bie në kontakt me sytë, në tru dërgohet sinjali i zgjimit ose i prodhimit të melatoninës.

Bëhet fjalë për një hormon që na bën të përgjumur dhe na ndihmon të flemë mirë.

Drita e diellit ndihmon në mirëmbajtjen e një ritmi normal ku njeriu fle siç duhet në bazë të dritës natyrale të diellit.

Përmirëson Imunitetin

Ekspozimi ndaj dritës së diellit në nivele mesatare e mbron trupin nga infeksionet sepse fuqizon imunitetin.

Ekspozimi në diell rrit nivelin e rruazave të bardha në gjak të cilat përmirësojnë imunitetin dhe na mbajnë të mbrojtur nga infeksionet.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Si të pastrojmë këpucët e bardha, 8 mënyra të thjeshta me produkte shtëpiake

Këpucët e bardha janë pjesë e garderobë së të gjithëve pothuajse. Fatkeqësisht, meqenëse ato bëhen...

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë...

COVID-19, rritje rekord e infeksioneve të reja në Europën Qendrore

Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar...

Katari refuzon presidencën e radhës në Ligën Arabe

Katari ka refuzuar të marrë presidencën e radhës në Ligën Arabe nga e cila u tërhoq Palestina. Sipas rregullores...

Virusi i ri ‘Alien’ mund të vjedhë kredencialet nga 226 aplikacione duke përfshirë Facebook, Gmail, Snapchat

Një ekip i studiuesve të sigurisë IT nga ThreatFabric kanë zbuluar një lloj të ri malware Android që vjen me një gamë...