Çfarë po ndodh, pozitë e opozitë shkojnë në Francë!

Mos i humb

Ceremoni e pazakontë diplomimi në Gjermani

Kufizimet e vendosura për përmbajtjen e përhapjes së koronavirusit nuk e kanë penguar një shkollë të mesme në Gjermani që t’u organizojë...

OFL në Shkodër, ju kërkon pasurinë 4 të dënuarve për trafik droge e krijim organizatash kriminale

Operacioni Forca e Ligjit ka shënjestruar katër personazhe të botës së krimit në Shkodër, të dënuar për trafikimm lëndësh narkotike dhe krijim...

Srebrenicë, arkivolet e gjelbërta dëshmojnë për gjenocidin e korrikut 1995

Arkivolet e gjelbërta me mbetjet e nëntë viktimave të gjenocidit të korrikut të vitit 1995 në zonën e Srebrenicës dëshmojnë për krimin...

Yuri Kim: U shpëtuan qindra hebrenj nga vdekja e sigurt, histori frymëzuese e besës shqiptare

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka marrë pjesë në përurimin e memorialit të parë për holokaustin në Tiranë. Kim thotë...

Përfaqësues të pozitës e opozitës kosovare kanë vendosur që nga buxheti i shtetit t’i marrin edhe disa mëditje duke udhëtuar kështu për në Francë me qëllimin e vetëm- lobimin për procesin e liberalizimit të vizave.

Delegacioni i kryesuar nga Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka udhëtuar për vizitë zyrtare në Francë, për të kërkuar mbështetjen e Parisit zyrtar për përmbylljen e procesit të liberalizimit të vizave. Gjtë qëndrimit në Paris, përfaqësuesit tanë do të priten nga drejtues të lartë të shtetit francez.

Ndëkrohë kryeparlamentari, Veseli do të pritet në takim të veçantë nga presidenti i Asamblesë Kombëtare të Francës, François de Rugy, ku do të diskutohet për bashkëpunimin ndërshtetëror dhe atë ndërparlamentar, ndërsa në mënyrë të veçantë për procesin e integrimeve evropiane të vendit, përkatësisht liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës gjatë këtij viti.

Delegacioni i Kuvendit të Kosovës, i kryesuar nga kryeparlamentari Veseli, do të zhvillojë takim me kryetaren e Grupit të Miqësisë me Kosovën në Senatin francez, Marta de Cidrac, ndërsa do të priten në një takim edhe nga kryetarja e Komisionit Parlamentar për Punë të Jashtme të Asamblesë Kombëtare të Francës, Marielle de Sarnez dhe zv/kryetari i Grupit të Miqësisë në Asamblenë Kombëtare, Joachim Son Forget.

Në këtë vizitë, kryeparlamentari Veseli shoqërohet nga përfaqësues të grupeve parlamentare në Kuvendin e Kosovës, nga pozita dhe opozita./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Arrestohen 15 grabitës në Itali, mes tyre 7 shqiptarë

15 persona mes tyre 7 shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë italiane për shkak se akuzohen për grabitje të shumta banesash.

India mbi 100 mijë raste me Covid-19 në vetëm katër ditë

India ka regjistruar mbi 100 mijë raste të koronavirusit në vetëm katër ditë, deklaroi Ministria indiane e Shëndetësisë për rrjetin informativ amerikan,...

Rama: Nis dhënia e granteve në Tiranë, do paguajmë të gjithë banorët.

Kryeministri Edi Rama tha se ka nisur sot dhënia e granteve të meremetimit vetjak të banesave të dëmtuara nga tërmeti tragjik i...

Shkon në mbi 13 milion numri i të infektuarve në botë nga Covid-19

Covid-19 ka ‘gjunjëzuar’ botën. Numri i rasteve të reja vazhdon të rritet ndjeshëm, ku sipas shifrave të publikuara nga universiteti John Hopkins...

Merkel: E paqartë nëse BE do të miratojë planin e fondit të rimëkëmbjes këtë javë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha të hënën se nuk është e qartë nëse vendet anëtare të BE-së do të arrijnë një marrëveshje...