Cilat janë dy erëzat që shkrijnë kilogramët e tepërt?

Mos i humb

Tri rastet me koronavirus nga Prishtina: Kjo është gjendja e tyre

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka thënë se gjendja e të infektuarve me coronavirus e tre personave që vijnë nga...

Kompanitë turke të mbrojtjes mbështesin ventilatorin mjekësor vendas

Kompanitë turke të mbrojtjes mbështesin prodhimin vendas të ventilatorëve mjekësorë të cilët janë vendimtare në trajtimin e COVID-19. Me...

Pritet të vijnë edhe 7000 teste tjera për COVID-19

Numri i testimeve për Covid-19 ka qenë një diskutim që është bërë në vendin tonë, duke pasur edhe parasysh rekomandimet e Organizatës...

Ndërron jetë në spitalin infektiv 67-vjeçari, viktima e 10 me COVID-19 në Shqipëri

Mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv një pacient 67-vjeçar nga Tirana, i konfirmuar me COVID-19. 67-vjeçari...

E keni pyetur ndonjëherë veten cili është momenti i duhur për të rënë nga pesha?

Mos u mendoni gjatë, nuk ekziston një fazë ose moment i caktuar dhe femrat e dinë më së miri këtë gjë.

Edhe pse siç thotë populli, punën e sotme mos e lër për nesër, ndaj filloni që sot.

Living sjellë një propozim shumë interesant, të dobësoheni duke ngrënë. Pikërisht kështu, mënyra më e mirë për të qenë në formë është duke ngrënë sa më shëndetshëm dhe në porcione të vogla.

Duke folur për ushqime të shëndetshme, sot ju njohim me dy erëza që nëse konsumohen në mënyrën e duhur shkrijnë dhjamin dhe kilogramët e tepërt.

Piperi i zi

Të gjithëve ju ka ndodhur të teshtini pasi keni nuhatur piper të zi. Nuk ka asgjë për t’u shqetësuar, kjo ndodh sepse piperi i zi ka në përmbajtjen e tij piperinë, një ndër aleatët më të mirë për të rënë nga pesha.

Sipas një studimi të Sejong University, piperina parandalon formimin e kolesterolit të keq, ndihmon trupin të përthithë sa më mirë ushqimet dhe t’i tresë ato me lëhtësi, shkrin dhjamin rreth belit dhe ijeve, si dhe parandalon oksidimin e enëve të gjakut.

Niseni mëngjesin me këtë pije: 200 ml ujë i vakët, 1 lugë çaji piper i zi dhe 1 limon i shtrydhur. Do të vini re ndryshime të menjëhershme që javën e dytë.

Kanella

Kanella ju jep një shije fantastike ëmbëlsirave dhe biskotave, ju jep jetë edhe luleve, si dhe ju ndihmon të bini nga pesha.

Kanella është e pasur me hekur, kalcium, fibra dhe mangan. Këto minerale ndihmojnë në parandalimin e kolesterolit të keq, nxisin sistemin tretës, ju japin ndjesinë e ngopjes dhe djegin kaloritë.

Mjekët dietologë këshillojnë të pini çdo mëngjes ujë të ngrohtë me pak kanellë dhe mjaltë pasi nxit metabolizmin të punojë më shpejt.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Maqedoni e Veriut, rritet në 6 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe ka njoftuar se Klinikën për sëmundje infektive nga koronavirusi i ri (Covid-19) kanë...

Itali, 756 vdekje brenda 24 orëve nga COVID-19, numri i përgjithshëm arrin në 10.779

Italia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me Koronavirus. Numri i viktimave ka shkuar në...

Turqi, rritet në 131 numri i të vdekurve nga COVID-19

23 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Turqi në 24 orët e fundit, me çka numri i përgjithshëm...

Hapet CoVid-2, spitali “Shefqet Ndroqi” realizon kirurgjinë e parë të një paciente të prekur nga COVID-19

Tiranë- Hapet spitali i dytë COVID. Nga sot, spitali “Shefqet Ndroqi” është spitali i dytë COVID në vend. Spitali “Shefqet Ndroqi” ka...

Rritet bilanci, shkon në 35 numri i viktimave në Greqi nga Covid-19

Është rritur numri i viktimave në Greqi nga koronavirusi (Covid-19) në 35 dhe numërohen gjithsej 1,061 raste me pacientë të infektuar, ku...