Clinton: Krenarë që e kemi njohur Kosovën, e meriton të jetë në BE dhe NATO

Mos i humb

Manastirliu: Sistemi shëndetësor po përballet me fluksin më të madh gjatë gjithë epidemisë, respektoni masat!

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka inspektuar qendrat shëndetësore verore në Vlorë, ku ka kërkuar angazhim maksimal për respektimin...

I mori 4000 euro një qytetari që mos t’i arrestonte djalin, kapet në flagrancë punonjësi i policisë

SPAK dhe SHÇBA, kanë arrestuar në kushtet e flagrancës 1 punonjës policie me detyrë specialist i Hetimit të Krimeve në Komisariatin e...

Zbulohet spiuni egjiptian në zyrën e kancelares gjermane! Ja si i ‘mbylli gojën’ Merkeli Egjiptit

Që gruaja më e fuqishme në botë është dhe më e pamëshirshmja nuk duhet të çudisë askënd. Në dhjetor të 2019 brenda...

Hyri në fuqi sot! Greqia mbyll kufijtë me Serbinë

Greqia ka vendosur që të mbyllë, nga sot, nga ora 06.00 sipas orës lokale, kufirin për të gjithë shtetasit serbë që duan...

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton po qëndron për vizitë në Kosovë.

Ai ka vizituar edhe presidencen ku është takuar me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin.

Në deklarimin e tij për media, Clinton ka thënë se Kosova është shembull i demokracisë, zhvillimit dhe paqes në fqinjësi.

“Mendoj se gjithë bota sot, mendojnë se Kosova është shembull i demokracisë, i zhvillimit dhe paqes e të jetuarit në fqinjësi, gjë si te gjitha shtetet duhet të veprojnë brenda dhe jashtë kufijve”, tha Clinton.

Ai ka theksuar gjithashtu se Kosova meriton të jetë në BE dhe NATO.

“Kosova meriton të jetë në unionin evropian, në NATO si vend i pavarur”.

Ai gjithashtu ka theksuar se populli i Kosovës është ai që ka vendosur të jetoj në paqë ndëretnike.

“Unë isha president i SHBA-ve kur ju kishit nevojë për ndihmë, kur kishit nevojë të mos largohenit nga shtëpitë ose të vraheshin civilët. Populli i Kosovës vendosi të kenë një vend të përbashkët, të bëjnë një qeveri dhe të largohen nga lufta për në paqë”, tha Clinton.

Më tutje, ish-presidenti amerikan ka theksuar përkrahjen e SHBA-ve për Kosovën dhe është shprehur se ajo çfarë SHBA-të kanë bërë nuk do të kishte kuptim nësë Kosova nuk do të ishte shtet.

Ndërsa Clinton ka thënë se gjithcka që kanë bërë në atë kohë nuk do të kishte pasur kuptim nëse njerezit e Kosovës nuk do ta ndërtonin shtetin dhe shoqërinë e tyre.

Ai po ashtu, ka ritheksuar përkrahjen e SHBA-ve për shtetin e Kosovës, duke thënë se është krenar që shteti i tij e ka njohur Kosovën.

Ish-presidenti amerikan është dekoruar me medalen presidenciale, “Urdhëri i Lirisë”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish=...

Zvicër: Janë regjistruar 108 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, sot janë raportuar 108 infeksione të reja me virusin e koronës, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG)...

Iran, rritet në mbi 12.600 numri i viktimave nga COVID-19

Me 188 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran është rritur në 12.635 numri...

Japoni, 63 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Numri i personave që kanë humbur jetën në përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë është rritur...

Ushtria serbe nuk i bindet Vuçiç, kundërshton urdhërin për ndalimin e protestave

Ushtria serbe ka dalë kundër urdhërit të presidentit Aleksandër Vuçiç, për ndalimin e protestave në Beograd. Mësohet se refuzimi ka ardhur nga...