Covid-19 ‘shkatërron’ SHBA-në, ekonomia bie me 9.5%

Mos i humb

Zbardhet vendimi i Gjykatës, pse Apeli vendosi që të rikthente për rishqyrtim çështjen

Apeli i posaçëm ka zbardhur vendimin që rikthen dosjen e Sajmir Tahirit për rigjykim. Thuhet se prokurorët e SPAK...

Samsung raporton rritje fitimesh

Samsung electronics ka parë fitimet e saj të rriten ndërsa shitjet janë ndihmuar nga miliona njerëz që kanë punuar apo mësuar nga...

Tritan Kalo thirrje të rinjve: Po rrezikoni shëndetin në bare e klube, kemi shtrime e humbje jetësh në mesin tuaj!

Mjeku i njohur infeksionist, Tritan Kalo, e nis këtë të diel me një mesazh të fortë për të rinjtë, të cilët duket...

Banka Botërore i përgjigjet kërkesës së qeverisë: Financim 15 milionë euro për luftën ndaj COVID-19 në Shqipëri

Banka Botërore ka miratuar ditën e djeshme një financim prej 15 milionë eurosh për Shqipërinë. Financimi do të jetë një projekt...

Pandemia ka goditur shumë rëndë Shtetet e Bashkuara të Amerikës. SHBA është shteti më i prekur për sa i përket numrit të të infektuarve dhe numrit të viktimave. Si në çdo vend tjetër pandemia ka ndikuar në rënien e ekonomisë së SHBA-së.

Sipas raporteve të fundit të publikuara në mediat amerikanë, ekonomia në SHBA ka pasur një rënie prej 9.5% nga muaji prill deri në qershor. Autoritetet thonë se kjo është rënia më e thellë ekonomike e regjistruasr në shtatë dekadat e fundit. Gjithashtu mësohet se rënia ekonomike e tremujorit të dytë e çoi rënien vjetore në 32.9%.

Rënia tremujore e njoftuar nga Departamenti i Tregëtisë, e kombinuar me atë prej 4.8 për qind nga janari në mars, e futi ekonominë amerikane zyrtarisht në recession. Pandemia me një numër në rritje rastesh të reja, ka shkaktuar vdekjen e mbi 150 mijë amerikanëve dhe infektimin e mbi 4.4 milionë të tjerëve.

Pasojat ekonomike të virusit vazhdojnë në mënyrë të pandalshme, ndërsa Departamenti i Punës njofton se 1.4 milionë punonjës të tjerë bënë kërkesa për ndihmë sociale për papunësi javën e kaluar, me një ritëm që vazhdon i pandryshuar prej javësh. Rreth 17 milionë punonjës amerikanë vazhdojnë të jenë të papunë dhe që nga marsi, 53.8 milionë vetë kanë marrë ndihmë sociale të paktën një herë.

Tani, miliona vetë që janë ende të papunë po përballen me një rrezik tjetër të mudshëm për mirëqenien e tyre financiare. Shtëpia e Bardhë dhe Kongresi kanë ngecur në negociatat për të vendosur nëse do ta zgjasin afatin e një pagese 600 dollarëshe në javë që skadon të premten për të kompensuar ndihmën jo aq të madhe sociale nga shtetet.

Presidenti Donald Trump dhe Republikanët kanë sugjeruar uljen e ndihmës për papunësinë nga 600 dollarë në javë në 200 dollarë në javë, me programet shtetërore që përfundimisht do të zëvendësojnë ndihmën federale. Por demokratët thonë se kjo është e papranueshme kur papunësia në vend është kaq e lartë. “Dua ta bëj të qartë se 600 dollarëshi duhet të jetë pjesë e marrëveshjes”, tha për gazetarët të mërkurën udhëheqësi i shumicës demokrate në Dhomën e Përfaqësuesve Steny Hoyer.

Kreu i Bankës Qendrore, Jerome Poëell tha të mërkurën se rritja e re e rasteve të konfirmuara me koronavirus paraqet kërcënime të mëtejshme ndaj ekonomisë. Miliona punonjës janë kthyer në punë por mijëra punëdhënës kanë vazhduar pushimet nga puna apo kanë ndalur rihapjen ndërsa virusi përhapet me shpejtësi, veçanërisht në shtete të mëdha si Florida, Teksasi dhe Kalifornia.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Ministri i punëve të brendshme të Indisë pozitiv në COVID-19

Ministri i punëve të brendshme të Indisë, Amit Shah, tha sot se ka rezultuar pozitiv në testin për koronavirusin e ri (COVID-19)...

Libi, 55 migrantë të parregullt ndalohen në bregdetin e Mesdheut

Të paktën 55 migrantë të parregullt të kombësive të ndryshme janë ndaluar në bregdetin e Detit Mesdhe të Libisë, njoftoi sot Ministria...

Pandemia detyron Kaliforninë të lirojë 8 mijë të burgosur

Për shkak të rritjes së rasteve të reja me COVID-19, kryetari i bashkisë së Los Anxhelosit Eric Garcetti njoftoi se mund të...

Itali/ Tetë humbje jete dhe 239 raste të reja në 24 orë

Italia ka regjistruar 239 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit, ndërsa tetë persona kanë humbur jetën, një shifër...

Hedhja kudo e pajisjeve të mbrojtes personale, problem në qytetin e Nju Jorkut

Ndërsa spitalet në Nju Jork trajtojnë valën e pacientëve me COVID dhe ndërsa njerëzit veshin maska dhe doreza në dyqane ushqimore dhe...