Covid-Europë/ Repartet e terapisë intensive nën stres…UNESKO: Mbyllja e shkollave, gjëja e fundit që duhet bërë

Mos i humb

Zemaj paralajmëron lirim të masave antiCovid

Ka përfunduar takimi i Komitetit për koordinimin dhe vlerësimin e situatës emergjente me covid-19, ku pas takimit ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj,...

Itali, ministri Boccia: Zgjatja e gjendjes së jashtëzakonshme e pashmangshme

Zgjatja e gjendjes së jashtëzakonshme e lidhur me COVID-19 në Itali është e pashmangshme, tha sot ministri i Çeshtjeve Rajonale, Francesco Boccia.

Polica arreston edhe dy persona nga rasti “Karaçeva”

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar edhe dy persona të dyshuar për kontrabandë me mallra lidhur me rastin “Karaçeva”.

Ish-shefi i Volkswagenit në gjykatë për serinë e dytë të akuzave

Gjykata gjermane ka vendosur se ish-drejtori ekzekutiv i Volkswagenit, Martin Winterkorn duhet të përballet me gjyqin për serinë e dytë të akuzave...

Rritja e përhapjes së infeksioneve nga Covid-19 po shqetëson seriozisht autoritetet shëndetësore në të gjithë Europën edhe për shkak të rrezikut të mbipopullimit të njësive të kujdesit intensiv.

Problematike paraqitet gjendja në qytetin e Lyonit në Francë, ku numri i shtrimeve ka nisur rritjen që në muajin korrik, kohë përpara përfundimit të pushimeve verore, duke bërë që sot, më shumë se gjysma e kapaciteteve spitalore të jetë e ezauruar, kryesisht nga pacientë në moshë të të re.

Ndërkohë, autoritetet po monitorojnë vazhdimisht parametrat kryesorë të pandemisë, siç është shkalla e të identifikuarve pozitive në rradhët e popullsisë, kryesisht në Lyon, Paris dhe Marsejë, ku shifrat janë mbi mesataren e vendit. Për autoritetet tani qëllimi është që t’i përgjigjen valës së dytë të mundshme pa pasur nevojë të anulojnë trajtimet e sëmundjeve të tjera në spitale, siç ndodhi në pranverë.

Franca regjistroi gjatë 24 orëve të fundit rreth 8000 raste të reja të identifikuar me Covid dhe 49 vdekje.

Problematike paraqitet situata edhe në Spanjë, ku gjatë 24 orëve të fundit pati rreth 9500 raste të reja Covid dhe 156 viktima, kryesisht në kryeqytetin Madrid dhe territoret baske.

Ndërkohë që rihapja e shkollave është bërë temë debati në Kontinentin Europian, pasi ekspertët kanë frikë nga ardhja e një vale të dytë, UNESCO është shprehur se  “Sa më shumë shkolla të mbyllen, aq më të dëmshme do të jenë pasojat” kurse OBSH-ja ka theksuar se “mbyllja e shkollave është gjëja e fundit që duhet bërë”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Gabimet Me Ushqimin Që Ju Dëmtojnë Mëlçinë – Zbuloni Çfarë Duhet Të Bëni

Ushqimet që hani, ato të duhura e ato të gabuara, kanë gjithmonë një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e mëlçisë.

Kinë/ Helmoi 25 fëmijë, edukatorja dënohet me vdekje

Një mësuese e kopshtit që helmoi 25 fëmijë, duke vrarë njërin prej tyre, pas një debati me një anëtar rival të stafit...

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve shton edhe katër vende në ‘Listën e Kuqe’

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve ka shtuar katër vende të tjera në listën e saj të kuqe të koronavirusit,...

SHBA, 20 milionë dollarë dëmshpërblim familjes së afrikano-amerikanit të vrarë

Familjes së William Green (43), afrikano-amerikani të cilin e vrau policia në Maryland, do t’i paguhet dëmshpërblim prej 20 milionë dollarësh.

iPhone 12: Adhuruesit e Apple do ta duan këtë edicion special – por ata do ta “urrejnë” çmimin e tij

iPhone 12 i ardhshëm nuk do të jetë i lehtë për tu blerë, me raportin e fundit që sugjeron se pajisja do...