Covid-Kina e gatshme të punojë me Gjermaninë dhe BE për të mbështetur OBSH

Mos i humb

CNN: Në veriun e Kinës po shpërthen murtaja bubonike!

Burime spitalore atje njoftuan me urgjencë autoritetet lokale të cilat kanë lëshuar një alarm të nivelit të tretë për parandalimin e murtajës....

Shtëpia e Bardhë: Studimi konfirmon ilaçin chloroquine për trajtimin e Covid

Shtëpia e Bardhë tregon edhe njëherë efektivitetin e chloroquine-ës kundër koronavirusit. Peter Navarro, këshilltar për tregtinë dhe politikat industriale...

KPK s’mund të vlerësojë ish-kryetaren e Gjykatës së Lartë, Shpresa Beçaj. Avokati sqaron situatën

Ish- kryetarja e Gjykatës së Lartë Shpresa Beçaj, e cila sot mban detyrën e anëtares së Gjykatës së Apelit Tiranë, ka dalë...

Turqia dhe Shqipëria nënshkruajnë marrëveshjen për ndërtimin e banesave

Ministri i Mjedisit dhe Urbanizimit i Republikës së Turqisë, Murat Kurum dhe ministri i Shtetit për Rindërtim i Shqipërisë, Arben Ahmetaj, kanë...

Gjatë një telefonate me kancelaren gjermane Angela Merkel për të katërtën herë që nga shpërthimi i pandemisë, Presidenti Kinez Xi Jinping theksoi se Kina vlerëson pozicionin objektiv dhe racional të qeverisë gjermane, si dhe respektin e saj për shkencën dhe se Kina është e gatshme të bashkëpunojë me Gjermaninë për të mbështetur punën e OBSH-së, për të promovuar bashkëpunimin ndërkombëtar brenda Kombeve të Bashkuara dhe G-20, të ndihmojë vendet afrikane që të përmbajnë Covid 19 dhe të kontribuojnë në ruajtjen e sigurisë.

Kancelarja Merkel tha se vlerëson njoftimin e Presidentit Xi se vaksina e koronavirusit kinez do të bëhet një e mirë publike globale.

Në rrethanat aktuale, shtoi Angela Merkel, forcimi i solidaritetit ndërkombëtar dhe multilateralizmit është thelbësor për luftën globale kundër pandemisë.

Berlini, vazhdoi Merkel, është e gatshme të konsolidojë tregtinë me Kinën dhe të konfirmojë mbështetjen e saj për rolin e rëndësishëm që luajti OBSH në promovimin e bashkëpunimit ndërkombëtar shëndetësor.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri.

Gjermania regjistron 4 të vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit, 219 raste të reja

Katër persona kanë humbur jetën në Gjermani për shkak të koronavirusit në 24 orët e fundit. Po ashtu mësohet...

Rusia ka regjistruar 6611 raste të reja të infeksionit

Në 24 orët e kaluara, Rusia ka regjistruar 6.611 raste të reja të koronavirusit. Sipas autoriteteve, numri i përgjithshëm...

Bardh Spahia pyetje të hapur kryeministrit Rama: Na trego

Ish-deputeti i PD-së, Bardh Spahia përmes një statusi në Facebook thotë se qeveria Rama nuk ka asnjë strategji për të vënë nën...

CNN: Në veriun e Kinës po shpërthen murtaja bubonike!

Burime spitalore atje njoftuan me urgjencë autoritetet lokale të cilat kanë lëshuar një alarm të nivelit të tretë për parandalimin e murtajës....