Covid/ Rimbyllen shkollat në Francë dhe Spanjë

Mos i humb

Paga minimale në Gjenevë: 23 franga ora, 4 086 në muaj dhe 49,032 CHF në vit

Një shumicë e votuesve në Gjenevë pranuan një plan për të caktuar një pagë minimale prej 23 CHF në orë (24,77 dollarë...

Shtyhet takimi i dialogut Kosovë-Serbi në Bruksel, shkak situata nga Covid-19

Takimi i ri në nivel ekspertësh mes Kosovës dhe Serbisë, i parashikuar të mbahej të hënën në Bruksel, është shtyrë, siç thuhet,...

Aliyev nënshkruan dekretin për mobilizim të pjesshëm

Azerbajxhani njoftoi se më shumë se 550 ushtarë të ushtrisë armene u vranë dhe u plagosën në përleshjet e djeshme. Sipas deklaratës...

Pamjet në mikroskop dhe në 3D/ Ja si duket virusi Sars-cov-2 që po shkakton mijëra viktima

Koronavirusi vijon të marrë shumë jetë njerëzish, ndërsa deri më tani janë infektuar miliona persona.

Në një kohë kur shumë vende po përgatiten për t’iu rikthyer auditorëve të shkollave, në Spanjë dhe në Francë janë rimbyllur disa shkolla.

Më shqetësuese gjëndja është në Francë ku sipas Ministrisë së Arsimit deri tani mbyllur rezultojnë 32 shkolla dhe 524 raste të infektuarish në mesin e nxënësve dhe stafit akademik.

Në një situatë ku numri rritet orë pas ore, mësuesit në  një shkollë të mesme në Parisin qendror hynë në grevë, duke detyruar mbylljen e shkollës, pasi stafi shëndetësor i saj u infektua me Covid-19.

Në Spanjë, ministrja e arsimit Isabel Celaa njoftoi se 53 shkolla kishin raportuar raste të reja të Covid-19 por nuk është marrë një vendim për mbylljen e tyre me përjashtim  të disa shkollave në provincat baske. Kurse në klasat ku ka të smurë po procedohet me karantim 14 ditor.

Ekspertët shëndetësor bëjnë thirrje për një respektim strikt të masave të sigurisë në mënyrë që të shmanget një infektim masiv në mesin e nxënësve, e cila mund të shkaktojë një ndalim të dytë të procesit mësimor.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

BERZH: Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret për 5 përqind si pasojë e pandemisë

Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret rreth 5 për qind këtë vit si pasojë e pandemisë me koronavirus, mirëpo vitin e ardhshëm...

Aliyev: Luftojmë derisa ushtria armene të largohet nga tokat tona

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, u zotua se do të luftojë derisa forcat armene të largohen nga territori i kontestueshëm i Nagorno...

Nga politika te koronavirusi/ Pesë momentet kryesore të debatit mes Trump dhe Biden

Debati i parë i zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 ishte i zjarrtë nga fillimi deri në fund. Presidenti Donald...

Zbardhet vendimi i qeverisë për punësimin e 1 mijë mësuesve, ja si do të rekrutohen dhe paguhen

Këshilli i Ministrave ka vendosur në mbledhjen e djeshme të punësojë 1 mijë mësues shtesë, për shkak të situatës së krijuar nga Covid-19...

KU QËNDRON SHPËTIMI?

Një përshkrim profetik, udhëzim hyjnor për secilin që e dëshiron shpëtimin e lirinë në kohë sprovash dhe të shkatërrimit, atëherë kur Ukbeh...