Dënohesh me burg nëse hanë në publik gjatë Ramazanit në këtë vend.

Mos i humb

Balluku: 115 kilometra për 75 minuta, lehtëson qarkullimin e brendshëm dhe bashkëpunimin rajonal

Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku ka prezantuar sot projektin e segmentit Milot- Fier i cili është 115 kilometra dhe tashmë është hapur...

Iran, shënohet numri i madh i vdekjeve ditore nga COVID-19

Në Iran shënohen edhe 147 vdekje, numri më i lartë i vdekjeve ditore të regjistruara që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit...

Fatjona Dhimitri: Rama se nuhat dot aromën e së vërtetës

Deputetja e opozitës, Fatjona Dhimitri e ka nisur fjalën e saj me një kritikë drejtuar kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçi, ndërsa i...

Kosovë : Në Klinikën Infektive 111 raste me koronavirus, katër në gjendje kritike

Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) sot janë të shtrirë 111 raste me Covid-19 pozitiv.

Agjërimi është mospranimi me dëshirë i ushqimit ose i pirjes së lëngjeve për një kohë të caktuar, për arsye fetare. Muslimanët e praktikojnë këtë ritual në muaj gjatë vitit, ndërsa nuk është obligim për të gjithë besimtarët në shumë vende të botës, por jo edhe në Kuvajt, ku dënohesh nëse ha në publik.

Sipas ligjit të Kuvajtit, të ushqyerit në publik gjatë kësaj periudhe është një vepër penale e dënueshme me një maksimum prej një muaji në burg ose me një gjobë prej 100 dinarë.

Një ligji i tillë, siç thuhet më tej, zbatohet si për myslimanët po ashtu edhe për jomyslimanët.
“Shtetasit dhe emigrantët duhet të respektojnë vlerat, traditat dhe ndjenjat e respektit të agjëruese”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...