Depresioni ka edhe shenja fizike, ja cilat janë ato!

Mos i humb

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë nga Pompeo që të ushtrojë presion ndaj Asadit dhe Rusisë

Dy ligjvënës amerikanë shprehën shqetësimet e tyre të enjten për masakrën në provincën Idlib të Sirisë dhe i kërkuan Sekretarit amerikan...

A e dini cila ka qenë fotografia e parë e postuar në Instagram?

Rrjeti social më i përdorur në botë, Instagram, u lançua më 6 tetor të vitit 2010. Bashkëthemeluesit e aplikacionit,...

Gjermania kërkon që faqet e mediave sociale të raportojnë gjuhën e urrejtjes

Kabineti i Qeverisë së Gjermanisë ka aprovuar një projekt-ligj që do të kërkojë nga faqet e mediave sociale si Facebook dhe YouTube të raportojnë...

Dyshohej se janë prekur nga koronavirusi, dalin rezultatet për dy kosovarët që ishin shtrirë në QKUK

Dyshohej se janë prekur nga koronavirusi, IKSHP tregon rezultatet e analizave për dy persona Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

 

Shumica prej nesh njohin si simptoma të depresionit, nervozizmin, lodhjen dhe trishtimin. Çuditërisht, këto mund të jenë shenja paralajmëruese të depresionit dhe nëse nuk jeni të sigurt, ato mund t’ju ndihmojnë që të kuptoni se diçka po ndodh.

Këtu janë disa simptoma më pak të njohura të cilave duhet ti kushtoni kujdes:

Dhimbje në pjesë të ndryshme të trupit:

Dhimbjet kronike tek muskujt mund të jenë një shenjë e depresionit. Dikush që është i lumtur nuk mund të ndiejë dhimbje derisa dikush apo diçka e bën të ndihet sikur është në depresion.

Humbje peshe ose fitim:

Depresioni ndikon në hormonet që rregullojnë oreksin, që do të thotë që ju mund të shihni numrin e peshores ose të ulet shum ose të ngjitet shumë lart. Çështjet e gjumit të lidhura me depresionin mund të përbëjnë problemin, pasi mungesa e gjumit mund të bjerë me të njëjtat hormone të urisë dhe plotësisë.

Probleme me gjumin:

Njerëzit me depresion shpesh përjetojnë lodhje dhe mungesë energjie. Mund të kenë vështirësi për të pushuar një natë të plotë. Një nga simptomat klasike të depresionit përfshin pagjumësinë. Kjo mund të jetë shumë zhgënjyese për pacientët, pasi gjumi ndonjëherë është streha e vetme nga depresioni.

Probleme me lëkurën:

Depresioni shoqërohet me nivele të larta të kortizolit, hormoni i stresit, e cila mund të shpjegojë pse ndonjëherë e përkeqëson lëkurn si ekzemëm dhe aknet.

Çështjet e stomakut:

Përzierja, urthi, kapsllëku dhe diarreja kanë qenë të gjitha të lidhura me depresionin.

Dëmtimi i dhembëve:

Depresioni mund të ndikojë edhe tek shëndeti juaj oral. Një studim i fundit australian zbuloi se depresioni ishte i lidhur me prishjen e dhëmbëve. Depresioni shpesh privon njerëzit nga aftësia për t’u angazhuar, për shembull duke ngrënë siç duhet dhe duke u kujdesur për higjienën e përditshme.

Migrena:

Dhimbjet e kokës dhe migrena janë të lidhura me depresionin. Natyrisht, dhimbjet e kokës ndonjëherë mund të jenë një shenjë e një gjendje të rëndë mjekësore, prandaj mos e çoni automatikisht deri në depresion, veçanërisht nëse kjo simptomë është e re për ju. Ndryshimet e papritura të shikimit ose mpirjes duhet të kontrollohen menjëherë nga një mjek./Kosova Post/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Conte: S’ka kohë për polemika, të veprojmë së bashku

Italia po kalon orë të vështira nga koronavirusi. Mediat italiane shkruajnë që numri i të infektuarve është rritur duke shkuar në 325,...

Një 45- vjeçari nga Skrapari vdiq dje nga AH1N1

45- vjeçari Vjetor Alushi nga Skrapari i cili u diagnostifikua me gripin AH1N1 dhe vdiq në Sanatorium në Tiranë kishte probleme prej...

Si të përgatisim në shtëpi një dezinfektant duarsh që vret 99% të mikrobeve!!

Si një masë e nevojshme profilaktike për këtë periudhë me prezencë të shtuar të formave virale (ndër to edhe të COVID-19) është...

Testohen 13 raste, zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë: Asnjë rast i konfirmuar me koronavirusin në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë informon se në mbrëmje ka përfunduar testimi i pesë rasteve të dyshuara për koronavirusin COVID-19, të cilat kanë rezultuar...

Fëmijët më anksiozë kanë “qendra të frikës” më të mëdha në tru

Amigdala është "qendra kryesore e frikës" në tru. Ndryshimet në zhvillimin e amigdalës gjatë fëmijërisë mund të kenë një ndikim të rëndësishëm...