Deputetë të Kosovës në Sofje: Serbia po ju bën bisht marrëveshjeve

Mos i humb

Në Infektivë po trajtohen 37 të prekur nga koronavirusi, pesë nga ta kanë nevojë për oksigjenoterapi

Zëdhënësi për informim i Shëndetësisë në Kosovë, Faik Hoti ka dhënë detaje lidhur me trajtimin në QKUK si dhe gjendjen e pacientëve...

Turqia neutralizon 24 terroristë të YPG/PKK-së në veri të Sirisë

Forcat turke të sigurisë neutralizuan 24 terroristë të YPG/PKK-së në veri të Sirisë, njoftoi Ministria e Mbrojtjes Kombëtare, (AA).

Conte: Pas 13 prillit, faza 2 do të jetë bashkëjetesë me Covid-19

Ndërkohë që në Itali numri i të prekurve nga virusi është 80.572: 13,155 të vdekur, 16.847 të rikuperuar, 28,403 të shtruar në...

“26 për qind e fracezëve mendojnë se Covid-19 është prodhuar në laborator”

Një anketë e zhvilluar në Francë tregon se një pjesë e qytetarëve ndajnë mendimin se koronavirusi i ri (Covid-19) është prodhuar në...

Një delegacion i Kuvendit të Kosovës, në përbërje: Zenun Pajaziti, anëtar Komisionit për Integrime Europiane, Time Kadriaj, zëvendëskryetare e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Glauk Konjufca, anëtar i këtij komisioni, po marrin pjesë në Konferencën Ndërparlamentare, me temën: Transformimi i rajonit të Ballkanit Perëndimor- Një perspektivë parlamentare mbi rolin dhe të ardhmen e procesit të pranimit në BE, e cila sot po mbahet në Sofje.

Kjo konferencë ndërparlamentare është organizuar nga Parlamenti Evropian dhe Kuvendi Kombëtar i Republikës së Bullgarisë.

Në konferencë është diskutuar rreth Samitit BE- Ballkani Perëndimor, prioritetet e agjendës së Sofjes, procesit të Samitit të Berlinit dhe mbështetjes së vazhdueshme të vendeve të Ballkanit Perëndimor në procesin e anëtarësimit në BE, pastaj rolit të parlamentit kombëtar dhe Parlamentit Europian në forcimin e perspektivës evropiane të këtyre vendeve, rëndësisë së bashkëpunimit ndërparlamentar dhe rajonal, përshpejtimit të reformave etj.

Anëtari i Komisionit për Integrime Europiane, deputeti Zenun Pajaziti, duke folur në emër të delegacionit të Kosovës, bëri një përshkrim të gjendjes në Republikën e Kosovës lidhur me procesin e integrimit evropian, procesin e liberalizimit të vizave dhe rolin e Kuvendit në procesin e anëtarësimit të Kosovës në Bashkimin Europian. Gjithashtu tha se në kuadër të normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, kjo e fundit nuk është duke zbatuar marrëveshjet e arritura, si dhe kritikoi deklaratat e presidentit serb me rastin e vizitës në veriun e Kosovës.

Në këtë konferencë morën pjesë të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, deputetë të Parlamentit Europian dhe të parlamenteve kombëtare të shteteve anëtare si dhe t[ Kuvendit Kombëtar të Bullgarisë./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon.

Publikohet një sondazh që Vetëvendosjes e vë të parën me 52%

Nga Vetëvendosje po janë shumë optimistë sa i përket mundësisë së organizimit të zgjedhjeve të reja, dhe rezultatit që do të merrte...

Vdes në punë saldatori i pusit të naftës në Kuçovë, arrestohet shefi i ndërmarrjes

Një saldator i moshës 60-vjeçare ka humbur jetën ditën e djeshme teska punonte në një pus nafte në Kuçovë.