Deri më tani 3.183 persona e kanë humbur jetën ndërsa 41.473 janë shëruar

Mos i humb

Turqia shpërndan pako ushqimore dhe produkte higjienike në Mauritani

Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) ka shpërndarë sot pako ushqimore dhe produkte higjienike për 400 familje në Mauritani, për të...

VV nis peticion për zgjedhje të reja, paralajmëron veprime në seancën e votimit të qeverisë

Vetëvendosje ka mbajtur sot një konferencë për media, ku kanë bërë të ditur hapat e ardhshëm që do të ndërmarrin pas verdiktit...

Tiranë : Arrestohen 6 persona akuzohen për vjedhje dhe dhunë në familje

Bien në prangat e Policisë 6 shtetas, për vepra të ndryshme penale. Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin...

Yuri Kim : Përpjekje për konensus për zgjedhoren

Konsensusi në Reformën Zgjedhore ende duket larg teksa tashmë është situate post- afat. Palët shkelën afatin e 31 majit...

Sipas të dhënave të fundit nga Qendra afrikane për kontroll dhe parandalim të sëmundjeve (Africa CDC), në mbarë kontinentin në 24 orët e fundit janë shënuar 4.871 raste të reja duke e rritur në 103.993 numrin e rasteve.

Deri më tani 3.183 persona e kanë humbur jetën ndërsa 41.473 janë shëruar.

Rajonet me numrin më të madh të rasteve janë Afrika e Veriut me 32.329 raste, Afrika Perëndimore me 27.769, Afrika e Jugut me 21,678, Afrika Lindore me 11.426 dhe Afrika Qendrore me 10.731 raste.

Ndërkohë numri i vdekjeve është rritur në 707 në Egjipt, 582 në Algjeri, 379 në Afrikën e Jugut, 221 në Nigeri, 197 në Marok, 159 në Kamerun dhe 137 në Sudan.

Ndërsa vendet me numrin më të madh të rasteve janë Afrika Jugut (20.125), Egjipti (15.786), Algjeria (7.918), Maroku (7.332), Nigeria (7.261).

Vendet me më shumë raste sipas rajoneve të tyre janë Egjipti në Afrikën e Veriut, Afrika e Jugut, Nigeria në perëndim, Sudani në Afrikën Lindore dhe Kameruni në Afrikën Qendrore.

Në të gjithë kontinentin vazhdon trajtimi i i 59.277 personave në spitale të prekur nga COVID-19.

Derisa nuk kanë mbetur raste aktive me COVID-19 në Eritrea, Mauritius dhe Seychelles, thuhet se deri më tani nuk janë raportuar vdekje në Republikën e Afrikës Qendrore, Eritrea, Lesoto, Mozambik, Namibia, Seychelles dhe Uganda.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Për ne si Lëvizje për Drejtësi është e pa pranushme që dikush të këshilloj ose ta kërcënoj ose shantazhoj ndonjë prej deputeve.

Ne si Lëvizje për Drejtësi dega në kodër të Trimave Prishtinë mendoj se presidenti po kalo kompetencat...

Supë : E pasur dhe e shijshme

Kjo është supë tradicionale italiane, e cila ka prejardhjen që nga koha e vjetër romake Përbërësit:

Si të ulet sheqeri pa ilaçe: Pesë receta nga mjekësia popullore!

Sheqeri i ngritur në organizëm është problem serioz mjekësor, i cili nuk bën të injorohet Sasia e ngritur e...

SA PËRFITUAM NGA RAMAZANI

Falenderimi i takon Allahut dhe salavatet dhe përshëndetjet më të mira qofshin për të dërguarin e Allahut Muhamedin, familjen e tij dhe...

MEDITIME KURANORE – 154

1. Nata e Kadrit dhe vlerat e saj! U përmend nata e Kadrit në suren el Kadër pesë herë, në këto përmendje...