Dëshironi gjumë të mirë, flini në një dhomë të errët!

Mos i humb

SHBA blen rezervat tremujore të ilaçit që përdoret kundër COVID-19

SHBA ka blerë të gjithë rezervat e ilaçit Remdesivir, i cili përdoret në trajtimin e COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi.

Shqipëri : Janë regjistruar 45 raste të reja me covid-19 dhe 2 vdekje në 24 orët e fundit

Në përditësimin e sotëm, ku u bënë me dije rastet e reja të infektimeve në vend, ministria e Shëndetësisë konfirmoi se kanë...

Gjykata lë në burg Adjola Lakrën, avokati: E vërteta qenka shpifjet në gazeta

Gjykata e Tiranës caktoi sot masën “arrest me burg” për vajzën nga Berati, Adjola Lakra e cila po hetohet në rolin e...

FMN: Ekonomia e Shqipërisë pritet të tkurret ndjeshëm në vitin 2020 dhe të rimarrë veten në 2021-shin.

Fondi Monetar Ndërkombëtar zbardh diskutimet me Ministrinë e Financave në Shqipëri. Sipas FMN, për shkak të pasojave të tërmetit dhe të pandemisë...

Nëse dëshironi të keni jetë të shëndetshëm, atëherë gjithsesi duhet të keni gjumë të mirë dhe të flini pa u zgjuar apo shqetësime të tjera.

Gjumi është shumë i rëndësishëm për ta pushuar trupin dhe trurin, si edhe për të grumbulluar energjinë e nevojshme për ditën tjetër.

Një faktor shumë i rëndësishëm për gjumin është ambienti i një dhome të errët.

Gjithashtu përpiquni të shmangni “të kaltrën e lehtë” më pak se dy orë para se të shtriheni në krevat. Kërkimet nga Qendra Kërkimore sugjerojnë eliminimin e dritës nga celularët, tabletët, laptopët dhe ekranet në përgjithësi, pasi shumë prej nesh ajo na duket si dritë e ditës dhe na mban zgjuar.

Dhomat e gjumit duhet të ketë një temperaturë të rehatshme (rreth 18 gradë C), të qetë dhe të ventiluar mirë, me shtretër dhe jastëkë të rehatshëm.

Duhet të bëni kujdes që të mos hani ushqime të rënda së paku tri orë para se të shtriheni për të fjetur, ndërsa një dush gjithmonë ndihmon ciklin e gjumit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...