DESHMI PER HISTORINE NGA MAURIZIO MURICCHIO

Mos i humb

Grupet palestineze dhe Izraeli arrijnë armëpushim në Gaza

Grupet palestineze dhe Izraeli mbrëmë kanë arritur armëpushim në Rripin e Gazës pas tensioneve që zgjatën dy ditë (AA).

Rakiq: Taksa duhet të hiqet, turp për BE-në që po hesht për moskrijimin e Asociacionit

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, ka folur rreth situatës politike në Kosovë. Kreu i Listës Serbe, një herësh...

Sekuestrohet trageti, në pranga 6 persona

Një traget i nisur nga Italia drejt Shqipërisë është ndaluar nga Policia e Vlorës në bashkëpunim me atë Kufitare, pas një kontrolli...

Iraku mbyll kufirin me Kuvajtin për shkak të koronavirusit

Iraku ka mbyllur sot vendkalimin kufitar me Kuvajtin nga frika e koronavirusit të ri (AA). Një burim nga Departamenti...

Kur filloi kryengritja në Shqipërinë e Mesme, në 1914, në ndihmë të Princ Widit shkuan edhe disa italo-shqiptarë nga Kalabria.
Gjenerali italo-arbëresh Maurizio Murichio, kujtonte: “Njëri nga ata që mori pjesë si luftëtar i thjeshtë, në mbrojtjen e Durrësit, megjithë se nuk e njihte thellë situatën, ishte nga familja e njohur Muzaka. Ishte rreshtuar përkrah të tjerëve nën urdhrat e Thomsonit; por kur e pa se duhej të luftonte kundër të tjerëve shqiptarë, kuptoi gabimin e bërë, dhe pasi qëndroi dy ditë në llogore për të treguar se nuk kishte frikë, u tërhoq nga lufta kundër kryengritësve dhe dorëzoi të gjithë municionin. U bëri të ditur se megjithëse kishte qëndruar në llogore 48 orë, nuk kishte shtirë asnjëherë, duke deklaruar që kishte ardhur për të luftuar kundër armiqve të Shqipërisë, por jo kundër shqiptarëve myslimanë që i konsideronte të barabartë me shqiptarët kristianë”

Maurizio Muricchio, “Ricordi D’ Albania”, P. 35-36.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Arrat mund ta përmirësojnë kujtesën

Ngrënia e arrave mund ta përmirësojë performancën në testet e funksioneve kognitive, duke i përfshirë testet për kujtesën, përqendrimin dhe shpejtësinë e...

Një truk i cili ju garanton krepa më të buta

Falë këtij truku, gjithmonë do të gatuani krepa të shijshme! Nga receta standarde dallohet vetëm në mënyrën e shtimit...

LG V60 ThinQ 5G lansohet zyrtarisht me ekran të dyfishtë

LG kanë qenë të qëndrueshëm në shtytjen e aksesorit Dual Screen për mjaft kohë, pasi prodhuesi Korean nuk ka ende pajisje të...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike: Në Kosovë nuk ka koronavirus

Nga data tetë e këtij muaji deri më sot, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën rRT-PCR, janë testuar gjithsej...

Thaçi takohet me Pompeon, ja çfarë u bisedua

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur në Departamentin Amerikan nga Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo. Thaci ka treguar...