Detajet nga megaaksioni/ Zyrtarë e ndërtues të shoqëruar për tërmetin, dyshohen për falsifikim e shpërdorim detyre

Mos i humb

Çavuşoğlu vizitë ngushëllimi në Kuvajt

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu zhvilloi vizitë ngushëllimi në Kuvajt për shkak të ndarjes nga jeta të emirit të Kuvajtit,...

Rama quajti Bashën ‘shalqi me provë’/ Reagon Salianji: Shqiptarët s’kanë çfarë të presin më, kryeministri është kungull që si hyri doli

Ish-deputeti i PD-së Ervin Salianji, ka reaguar në rrjetet sociale, pasi kryeministri Edi Rama e konsideroi liderin e opozitës Lulzim Basha “shalqi...

Shifrat e fundit në Kosovë, ndërrojnë jetë 3 pacientë, regjistrohen 48 raste të reja infektimi

Koronavirusi ka marrë tre jetë njerëzish në Kosovë, ndërsa janë konfirmuar 48 raste të reja infektimi në 24 orët e fundit.

Limon dhe Selino – Kura Natyrale Që Ul Sheqerin Në Gjak

AgroWeb.org ka publikuar një sërë kurash natyrale efikase kundër sheqerit në gjak dhe diabetit Një nga më të mirat...

Të tjera detaje dalin në dritë nga megaaksioni i policisë, që çoi në shoqërimin e 40 personave pas dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Gazetarja Klodiana Lala në një lidhje telefonike për ‘News24’ pohoi se kryesisht të shoqëruarit, me urdhër të prokurorisë së Tiranës, janë zyrtarë dhe ish-zyrtarë, por dhe ndërtues, të cilët dyshohen të kenë falsifikuar dokumentet duke u akuzuar kështu për veprën penale të shpërdorimit të detyrës.

“Prokuroria e Tiranës ka firmosur urdhrat e parë të ndalimit, lidhur me pasojat e ardhura nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit. Burime zyrtare thanë se janë firmosur 40 urdhër-ndalime, ndërsa aktualisht po zhvillohet ende aksioni në këto momente. Në mesin e të ndaluarave është Bardh Plaku, ish-kreu i Komunës së Farkës. Burime zyrtare nga prokuroria thanë se zyrtarët dhe ish-zyrtarët dyshohen për shpërdorim detyre për ato godina që kanë pësuar dëmtime të rënda. Janë ndaluar dhe disa ndërtues. Emrat nuk janë bërë të ditura publikisht, pasi aksioni po vijon në këto momente. Fillimisht ishte prokuroria e Durrësit që ngriti akuza ndaj zyrtarëve dhe ish-zyrtarëve pas dëmeve nga tërmeti. Ata akuzohen jo vetëm për falsifikimin e dokumenteve, por ka pasur dhe raste të ndërhyrjeve në strukturë në këto godina.”, tha Lala në lidhjen telefonike.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rrjedhin gjitha detajet e Google Pixel 5, pak para lansimit!

Google ka vendosur të mbajë një ngjarje më vonë sot gjatë ditës, ku kompania do të zbulojë zyrtarisht modelin e ri të...

Rusi, 169 viktima dhe mbi 8.900 raste të reja me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.185.231 ndërsa bilanci i viktimave në 20.891.

Macron telefonon Putinin: Duhet një armëpushim i plotë mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe homologu i tij francez, Emmanuel Macron, bënë thirrje për armëpushim midis forcave të Azerbajxhanit dhe atyre...

Ukrainë, 5 të vdekur gjatë zjarreve pyjore

Gjatë zjarreve pyjore në Lugansk, në lindje të Ukrainës, për vdekje kanë pësuar pesë persona. Në njoftimin e Ministrisë...

Sinjalet e Fshehura Që Tregojnë se i Keni Enët e Gjakut të Bllokuara

Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen. Në gjendjen e tyre normale, arteriet janë elastike...